Levandule nejen krásně vypadá a voní, ale má i celou řadu zdravotních i dalších výhod.

Na zahrádce a skalce ji můžeme využít jako „lemovací“ keřík. Sáček s vonnou levandulí umístěný v šatníku pomáhá bojovat proti molům. Umístíte – li jej na okenní parapet, budou se mu vyhýbat mravenci, kteří jsou v letním období nechtěnými návštěvníky našich obydlí.

Nepostradatelná je i v kosmetice, kde je jako součást celé řady přípravků, především těch aromaterapeutických. Masážní oleje s přídavkem levandule mají povzbuzující účinky, pomáhají zmírňovat bolesti svalů a kloubů. Aroma olej v lampičce navozuje příjemnou uklidňující atmosféru.

Zklidňujících účinků se využívá do různých bylinných směsí používaných proti bolestem hlavy či nespavosti.

Pěstování

Domovinou levandule je Středomoří, ale postupně se začala šířit po celé oblasti. Místo spojené s pěstováním levandule je oblast Provence na jihovýchodě Francie.

Je to jedna z nejvděčnějších rostlinek a její pěstování není nikterak náročné. Můžete ji pěstovat nejen na zahrádce, ale i na balkoně či okenním parapetu, který ozdobí svým nádherně bohatým porostem drobných fialových květů.

  • slunné místo chráněné před větrem
  • propustná půda
  • dostatek vápníku
  • zalévání ke kořenům
  • sestříhání po odkvětu

Sklizeň

Použít se dá celá rostlina nebo jenom květy. Pokud ji chcete sušit, vyberte si stinné místo, které lze dobře větrat a svazečky rostlinky pověste květy směrem dolů. Takto lze rostlinky později použít jako dekoraci

Samostatně usušené květy umístěné v plátěných sáčcích můžete umístit do šatní skříně. Nejen že vám bude oblečení krásně vonět, ale odradíte i případné nechtěné návštěvníky – moly.

Plně rozvinuté, usušené květy se výborně hodí na výrobu čaje., který má uklidňující účinky, pozitivně působí u žen v období klimakteria, pozitivně působí při žaludečních potížích a je prospěšný pro játra a žlučník.

Related Posts