Bonsaj (psáno i bonsai) má původ, což se mnoho neví, v Číně. Obecně se má zato, že je to japonská technika pěstování miniaturních stromů, ale Japonci ji převzali od Číňanů až někdy v 6. století, ale tuto techniku pak dále vylepšili a převedli na uměleckou úroveň. U nás se začalo o bonsajích vážněji mluvit a psát od 60. let minulého století, Bonsai klub Praha byl založen až v roce 1980.

Bonsaj do bytu

Bonsaje můžeme získat několika způsoby. Můžeme je vypěstovat od semínka, z řízku nebo sazeničky, můžeme je hledat na skalách, ale zejména si je můžeme koupit v obchodě a na e-shopu, popřípadě od nějakého pěstitele. První způsob je zdlouhavý, protože dobrá bonsaj vznikne stálým pečováním za několik let, dokonce až na jedno či víc desetiletí. Takže, pokud chceme mít tu nádheru doma, musíme ji získat již hotovou.

Rozdělení bonsají

Bonsaje můžeme rozdělit podle mnoha aspektů, v základním dělení na venkovní a pokojové. Jako venkovní se používají ty, které mohou žít v našem podnebním pásmu, protože by v interiéru nepřežily. Jako pokojové se pěstují stromy z teplejších klimatických pásem. Podle velikosti jsou to minibonsaj zhruba do 8 cm, miniaturní do 15 cm, malé do 30 cm, středně velké do 60 cm a velké do 90 cm, případně do 120 cm. Míry jsou však orientační. Bonsaje se dělí dál podle stylu, ale tím se nebudeme zabývat, není to tak důležité, jen tolik, že záleží na počtu kmenů, uspořádání větví a kořenů, osazení stromu, doplňků a podobně. Dále se dělí podle druhů dřevin, na kvetoucí a nekvetoucí a dle dalších spíše odborných kritérií. Pomocí bonsaje také vytvářejí různé scenérie.

Proč bonsaj do bytu?

Čím je bonsaj kvalitnější, tím víc připomíná přírodu. Ona to příroda v podstatě je, ale uměním pěstitele je ji upravit bonsaj do zajímavého tvaru, většinou tak, aby vypadala starší než ve skutečnosti je. A právě tak upravená dřevina se stává skutečnou ozdobou bytu, místnosti. Jde o rostliny, takže nejde jen o vizuální okrasu, ale i o čistění a zvlhčování vzduchu.

Bonsaje se ještě nestaly tradičním dekoračním doplňkem našich domácností, i když jejich cena není nijak závratná. A je to škoda, protože vhodným umístěním, záleží ale i na rostlině, třeba kolik vyžaduje světla, může místnost dostat zcela jiný charakter. Pomocí několika vhodných bonsají se můžeme i ve zcela moderních domech přiblížit přírodě, nebo navodit orientální ráz.

Péče o bonsaje

Bonsaje jsou od svého počátku řízeně vedeny ve svém růstu. Je třeba v tom pokračovat, aby bonsaj neztratila svůj charakter. Pro znalce jsou daná přísná pravidla, ostatní pak mohou bonsaj udržovat. Za prvé jde o umístění bonsaje, takže ne moc od stínu, ani ne na vysluněnou pozici. Je ji potřeba pravidelně zalévat, nejlépe přes misku a kořeny, popřípadě vkládání celého kořenového balu do vody. Abychom nedodávali rostlině vápník, vodu používáme převařenou a vychladlou. V době vegetace lze přihnojovat, v září zejména draslíkem. Vápník se může eliminovat tím, že přidáváme do hlíny rašelinu.

Bonsaj je třeba nejlépe na jaře stříhat a zaštipovat, obdobně jako stromy na zahradě, jinak bude mít snahu růst jako každý jiný strom. Tady ale nejde dát všeobecnou radu, protože záleží na druhu. Třeba se odstraňují čelní větve, aby byl dobrý pohled na kmen rostliny a její celkový vzhled. Bonsaj nemá růst do výšky a ani do stran, větve by se neměly dotýkat v blízkosti kmene. Pokud budeme bonsaj řezat, další úpravy opakujeme minimálně po dvou měsících.

Velikým problém může nastat v zimě, protože mnohé druhy bonsají vyžadují uložení v chladnu, a to třeba v panelovém domě zajistit nelze.