Zahrada je pomyslnou oázou klidu, proto by měla být příjemně zabydlená a velmi útulná. Kromě zahradního nábytku sem umístěte i kvalitní zahradní pergolu, která bude také skvělou ochranou před sluníčkem, navíc i místem, kde se budete nejen v létě setkávat s přáteli nebo rodinou. Jenže jak takovou zahradní pergolu vybrat? Na výběr máme hned ze dvou – nabízí se dřevěná a také hliníková alternativa.

Mezi hliníkovými a dřevěnými pergolami jsou především optické rozdíly. Materiál je na první pohled rozeznatelný, a zatímco hliník působí moderněji, dřevo je zase přírodním prvkem dokonale zapadajícím do každé zahrady, který navíc působí velmi útulně a teple. Mnozí majitelé zahrad však neví, pro jakou alternativu se rozhodnout, protože jim jejich zahrada umožňuje obojí.

Naštěstí každý z materiálů má své výhody a nevýhody. Pojďme se nyní podívat na každý typ pergoly zvlášť. Výčet benefitů a silných stránek obou řešeních bude jistě tím rozhodujícím kritériem, který vám pomůže při výběru.

Hliníkové pergoly a jejich výhody

Nejdříve se podívejme pod pokličku hliníkovým pergolám. Na první pohled modernější řešení, které slibuje řadu silných stránek. Například se jedná o velmi odolný materiál, který prakticky nerezaví a je bezúdržbový. Díky možnosti vyhotovit hliník v různých barvách je zde skutečně vysoká pravděpodobnost toho, že vám pergola dokonale zapadne do vaší zahrady. Nástřik může být různý – běžně podle vzorníku barev RAL.

Hliníkové pergoly jsou dále velmi jednoduché na čištění (prakticky bezúdržbové, jak bylo řečeno) a také jsou lehké svou konstrukcí. I když jsou dražší, na jejichž životnosti se to pozitivně promítne.

Dřevěné pergoly a jejich výhody

Na druhou stranu dřevěné pergoly jsou levnější a po stránce vzhledu dokonale zapadnou do zahrady. Je však nutné je pravidelně udržovat (náklady na údržbu souvisí hlavně s pořízením barev, případně laků).

Related Posts