Přes léto skvěle posloužily při práci na záhonu nebo vám zpříjemňovaly čas strávený na zahradě. Plůtky, lopaty, budky, konve nebo lavičky ze dřeva či kovu. I na ně však působí počasí a slunce, zvlášť když jsou jim vystaveny přímo. Zaslouží si proto stejnou péči a ochranu jako třeba zahradní nábytek nebo pergola.

Většina předmětů ze dřeva či kovu je již od výrobce ošetřena. I na ně ale působí déšť, kroupy nebo UV záření, které dokáží jejich povrchovou úpravu narušit. Hodně také záleží na správném uskladnění. Když jsou tyto předměty vystaveny rozmarům počasí přímo, dřevo napadají houby nebo hmyz a způsobují jeho rozpad, kovovým předmětům zase hrozí koroze.

Nejlepší ochranou je pravidelná péče. Tu pomohou zajistit kvalitní nátěrové hmoty, jež poškození nejenom zabrání, ale dokonce jej částečně odstraní. Například letošní novinky Hammerite spreje s jednoduchou aplikací. Jde o barvy typu 3 v 1, které můžete nanášet přímo na zkorodovaný kov.

Kvalita výsledné ochrany ovšem nezávisí pouze na vhodně zvolené nátěrové hmotě, ale i na dobře připraveném podkladu a na dodržení správného postupu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat odstranění nečistot, prachu, zbytků obroušeného laku nebo rzi z povrchu předmětu.

V případě dřevěných předmětů se doporučuje použít 2–3 vrstvy vybraného produktu a nátěr nanášet štětcem ve směru vláken. Krycí olejová lazura na vodní bázi Luxol Dekor zajistí dřevu mechanickou odolnost, chrání ho před UV zářením a zachovává jeho viditelnou strukturu. Je rychleschnoucí a vybírat lze z 10 trendy odstínů. Mezi jednotlivými nátěry dodržujte interval 8–14 hodin v závislosti na vybraném materiálu. Součástí údržby by měla být také kontrola spojovacích komponentů, jakými jsou například panty nebo šrouby. Je vhodné je alespoň promazat, aby se předešlo jejich zrezivění. Pokud nejsou vaše zahradní doplňky uchovávané v suchu, použijte nejprve impregnační nátěr Xyladecor Xylamon HP, který pronikne do dřeva a zajistí mu tak ochranu před houbami.

Kovové nářadí nebo prvky jako jsou např. konvice, které plní funkční a zároveň dekorativní účel, nejprve zbavte olupující se rzi. Předměty poté důkladně omyjte ve vodě se saponátem, opláchněte a nechte oschnout. Pro dosažení co nejlepšího efektu aplikujte dvě vrstvy nátěru, každou z nich nechte pořádně zaschnout. Hammerite Přímo na rez Tónovatelná báze se hodí se na všechny druhy kovů a lze ji nanášet přímo na zkorodovaný povrch. Významnými benefity jsou odolnost vůči vlhkosti a její vydatnost 12 m2/l. Vybírat můžete z palety až 11 000 barevných odstínů.