Bez náležitého ošetření vody ztrácí koupání v domácím bazénu přitažlivost a smysl. Proto musíme údržbě bazénu i vody věnovat dostatečnou pozornost.

Z vody musíme odstraňovat pyl, květy, listí, stébla trávy, tedy nečistoty, které do ní napadají nebo je dovnitř nanosíme při koupání. Dále je nutné vodu chemicky upravovat, kontrolovat její vlastnosti, obsah chloru a další hodnoty, které brání kažení vody a množení mikroorganismů.

Práci i čas si můžeme ušetřit.

  • Plachta – proti mechanickým nečistotám se můžeme bránit tím, že v době, kdy bazén nepoužíváme, ho zakryjeme. Zabráníme tím také odpařování vody, ale i přípravků k jeho čištění. Mohou však také napáchat i škody a to především u nadzemních bazénů. Při prudkých či dlouhotrvajících deštích se v plachtě drží voda, která něco váží a může poškodit jeho konstrukci.
  • Filtrace – je to základ každého čištění vody v bazénu, obvykle je dodávána již s bazénem. Pokud ji dokupujeme dodatečně, je nutné zvolit správný výkon zařízení. Obvykle by měla zvládnout přefiltrovat vodu za 6 – 8 hodin. Nejrozšířenější je dnes písková, písek je však třeba 1x týdně propláchnout a před zahájením sezony koupit nový.
  • Měření hodnoty pH – pohybovat by se měla těsně nad hodnotou 7, při dlouhodobě vyšším pH hrozí vznik řas a kažení vody, při nižších hodnotách může docházet k podráždění citlivé kůže či očí. Podle naměřených hodnot do vody přidáváme přípravky pro snížení či zvýšení pH.
  • Bazénové vysavače – přes veškerou péči nezabráníme tomu, aby se přesto nějaká ta nečistota přece jen do bazénu nedostala. Bez úplného čištění se tedy neobejdeme. U malých nadzemních bazénů nám postačí síťka. U větších je jednodušší pořídit si bazénový automatický vysavač. Ten vyčistí dno, stěny bazénu i hladinovou linku. Motory jsou napájeny elektrickým napětím z trafa napojeného do klasické zásuvky, aby byl vysavač v bazénu bezpečný. Motory vytvářejí sání, díky kterým vysavač drží na dně a stěnách bazénu, kde sbírá nečistoty do sběrných filtrů, které potom jednoduše vysypeme. Při koupi bereme v potaz velikost bazénu a materiál, ze kterého je jeho povrch. Na škodu není využít možnost předvedení vybraného modelu přímo ve vašem bazénu.