Díky plotu je váš pozemek ohraničen a plot chrání váš majetek. Kromě toho dotváří celkovou atmosféru bydlení a bez nadsázky bychom mohli říci, že také reprezentuje váš prostor. Vždyť ve většině případů je to to první, co návštěvník vidí. Než začnete s jeho výstavbou měli byste vzít v potaz několik aspektů.

Materiál

Současná nabídka trhu je poměrně široká, avšak každý materiál vyžaduje jinou péči a je jinak finančně oceněn. Také má různou životnost a technické nároky.

Drátěné ploty jsou cenově dostupné. Pokud podél nich vysázíte vhodné keříky, za nějaký čas ochrání i vaše soukromí.

Dřevěné ploty si můžete vybrat buďto s betonovou podezdívkou nebo bez ní. Tady však počítejte s náročnější údržbou. Plot je potřeba pravidelně natírat, jinak se jeho životnost viditelně zkrátí.

Jako bezúdržbový by mohl být plot z plastu. Nemusíte jej natírat a odolá i přírodním škůdců.

Trendem současné doby se stávají ploty betonové v kombinaci s kamenem či gabionové ploty. Největší jejich výhodou je široká škála využití, nižší pořizovací cena a především okamžitá funkčnost. Tyto ploty lze také efektivně kombinovat se dřevem či železnou výplní.

Nádherné, ale časově náročné, jsou ploty živé. Jejich velkou nevýhodou je péče a možnost, že ne všechny keříky se ujmou. Také berte v potaz, že plně vzrostlý plot zabírá i nějaké místo, takže není vhodný na menší zahradu.

Infrastruktura

Pokud nechcete, aby váš plot působil v okolí jako „pěst na oko“ měli byste zohlednit i místní infrastrukturu – dopravní situaci a styl bydlení ostatních sousedů.

Ploty jsou poměrně často důležitým architektonickým prvkem, který doplňuje charakter domu i budoucí zahrady. I toto hledisko byste tedy při jeho plánování měli zohlednit a vhodně zvolit nejen materiál, techniku, ale i barvu a tvar.

Related Posts