Chcete si pořídit krbová kamna? Pak nejprve budete muset určit, jak výkonná kamna vlastně budete potřebovat. V tomto článku naleznete jednoduchý vzoreček.

Krbová kamna jsou nejen skvělým designovým doplňkem, ale také kvalitním zdrojem tepla. Sice se nedokáže postarat o distribuci tepla v celém domě, jednu místnost ale může zahřát na opravdu příjemnou teplotu. Jak ale zjistit, že vám vybraný krb bude k vytápění stačit?

Co si potřebujete zjistit?

Krbová kamna jsou skvělá, pokud potřebujete na podzim nebo v létě přitopit. Nemusíte zbytečně zapínat celou otopnou soustavu a spotřebovávat tím spoustu energie. Krbová kamna ovšem dokážou nabídnout skvělou a romantickou podívanou, která vám může zpříjemnit nejen dlouhé zimní večery. Jestliže ale chcete, aby vaše krbová kamna dlouho a dobře sloužila, budete muset vybrat taková s dostatečným výkonem. Jak ho ale vypočítat?

Je to jednoduché. Pro výpočet výkonu kamen potřebujete znát velikost vytápěcích prostor, tepelné ztráty budovy (energetické nároky domu) a také zjistit, jaký je nebo bude hlavní zdroj vytápění domu. Jde především o to zjistit, jestli máte k dispozici funkční komín. Pokud ne, tak se připravte na to, že jej neprve bude potřeba realizovat. Určitě totiž nechcete, aby toxické spaliny zamořily celý váš dům.

Jak vypočítat výkon?

Jakmile zajistíte veškeré základy, pak stačí přistoupit k vypočítání jednoduchého vzorečku. Vynásobte objem vytápěného prostoru s hodnotou tepelné ztráty domu. Tímto způsobem dostanete údaj v kW, který vám řekne, jaký výkon by vaše krbová kamna vlastně měla mít. Tato hodnota charakterizuje maximální využitelné množství tepla za jednu časovou jednotku. To znamená, že za optimálních podmínek dokáže dokonale zahřát celou místnost. Prostorová výhřevnost vám zase řekne, jak velký obytný pokoj vybranými krbovými kamny vlastně zvládnete vytopit.

Related Posts