V minulosti bývaly orchideje květinovým klenotem, který jsme mohli spatřit pouze v botanických zahradách. V současné době patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny a zdobí okenní parapety celé řady našich domácností. Jejich nádherné a elegantní květy se hodí téměř do každé domácnosti.

Do Evropy se tyto královny květin rozšířily během zámořských výprav v 17. a 18. století. Ale chvíli trvalo, než se je Evropané naučili pěstovat.

Jak se o orchideje starat?

Aby nám tyto exotické květiny dělaly radost co možná nejdelší dobu, je potřeba se o ně pečlivě starat.

  • Vhodná nádoba

Určitě jste již přemýšleli, jestli orchideje pěstovat v průhledných či ozdobných květináčích. Pokud jste začátečníci, volte raději květináče průhledné, snadno tak vidíte, zda květina není přelitá. Pokud jsou vaší volbou květináč keramické, sáhněte do nabídky takových, které mají užší dno. Dáte tak prostor kořenům a může kolem nich volně proudit vzduch.

  • Zálivka

Pro zálivku volíme vodu měkkou. Ideální je dešťová nebo destilovaná. Pokud používáme vodu z vodovodu, necháme ji odstát, díky čemuž se alespoň částečně zbaví solí a získá tak pokojovou teplotu. Dáme pozor na to, abychom rostlinky nepřelévali. Přebytečnou vodu vyléváme. Další možností je, že jej ponoříme asi na půl hodiny do vody a následně necháme okapat.

  • Teplota a světlo

Většina druhů orchidejí má ráda teplotu kolem 20ºC. Pokud budou mít rostliny dostatek světla, poctí vás svými nádhernými květy. Ideální místo je parapet na jižním nebo jihovýchodním okně.

Bohatý výběr různých druhů

V nabídce nalezneme celou řadu různých druhů, které se liší nejen velikostí, ale i barvou a tvarem květů. Většinou mívají podobné nároky na teplotu.