Vodní prvek jako jezírka, fontánky a jiné vodní stavby či dekorace, dokáží zkrášlit zahradu. Ale napadlo vás někdy umístit fontánku do bytu? V interiéru by měla působit jako umělecké dílo. Proto velmi záleží na tom, jaký druh zvolíme.

Vyvarovat bychom se měli náhražkám kopírující kámen či nejrůznějším miskám a v nich sedícím figurkám u tryskajícího pramene.

Nejen dekorace

Vodní pokojové fontány a zvlhčovače patří k trendům posledních let a jejich obliba stále stoupá. Voda umístěná v naší blízkosti má příznivé účinky na lidské zdraví a psychiku. Voda je stále v pohybu, vlní se a přelévá a pokud ji chvíli pozorujeme, dokážeme se vnitřně zklidnit, cítíme, jak nás opouští stres a napětí. Ale nejen to, nenásilným způsobem také zvyšuje vzdušnou vlhkost.

Okouzlující zátiší

Pod pojmem pokojová fontánka si hned nemusíme představovat klasické kašny. Lze je sehnat v nejrůznějších podobách i velikostech, tak, aby je bylo možné umístit prakticky kamkoliv. Dobře se budou vyjímat na konferenčním stolku, pracovním stole nebo na okenním parapetu. Větší fontánky pak lze umístit na zem a obklopit třeba pokojovými rostlinami. Vhodně vytvořená kompozice pokojových květin a zeleně s fontánou interiér výrazně oživí a zatraktivní a kromě toho se rostlinám v blízkosti vody velmi dobře daří.

Materiál, velikost, design

Větší prostor poskytuje více možností kam fontánu umístit. Ale někdy jsme právě prostorem omezeni. Pro menší prostory jsou vhodnější závěsné nebo nástěnné fontány. V obývacím pokoji či kdekoli, kde je možnost efektu tekoucí vody ocenit, vynikne stolní fontána.
Stojanové a kaskádové fontány prostor potřebují a k tomu, aby vynikly, umisťují se na nízký podstavec nebo staví přímo na určené místo v interiéru.
Na trhu lze sehnat fontány z přírodního či umělého kamene, mramoru, betonu, nerezu, keramiky, skla či v kombinaci několika různých druhů materiálů. Vděčným materiálem jsou též klasické říční oblázky či valouny, po nichž voda stéká. I v těchto malých stolních fontánkách lze pěstovat drobné či plazivé  druhy rostlin.

Pravidelné čištění

Z uživatelského hlediska je třeba dbát pouze na jednu věc, a sice na pravidelné čistění fontánky. Vodu v ní je nutné čas od času vyměnit a zároveň vyčistit čerpadlo, které se snadno zanese nečistotami a vodním kamenem.