Některá historická období nás přitahují svou osobitostí a výjimečností. A přestože jsme se je nezažili, máme je stále na paměti. Dokonce podle některých uzpůsobujeme svůj styl bydlení.

Koloniální styl

Pochází z období, kdy mořeplavci a cestovatelé objevovali nepoznané kouty světa a přiváželi z nich různé suvenýry, které bylo potřeba nechat vystavené. Tento styl je tedy plný exotiky a míchají se v něm různé typy kultur.

Nábytek je vyráběn ze teakového dřeva, tisu, kaučuku, ratanu nebo bambusu. Vše doplňují tkané textilie. Své místo si zde najdou i kožešiny. V barvách převládají odstíny hnědé, písková, tlumená zelená nebo slonová kost. Lze jej zakoupit nově vyrobený nebo zrekonstruované historické kousky.

Retro styl

Tento styl již někteří z nás zažili. Patří do něj 50. až 70. léta 20. století. Nejčastějším materiálem byl vinyl, umakart a chrom. Nesmí chybět plastové židle, předměty s metalickým povrchem či užitné doplňky v mnoha barevných řadách. Na zdech najdeme plakáty či jejich repliky. Dalšími neodmyslitelnými doplňky jsou například kovové kuchyňské hodiny, přenosné rádio, zarámové obaly od elpíček či lustry v „kosmickém“ vzhledu.

Při zařizování interiéru se používaly výrazné a syté barvy. Vedly velké obývací stěny, dýhovaný nábytek s velkým leskem, robustní sedačky, kuchyňské linky z plechu a na zdech, kromě jiného, objevovaly tapety s geometrickým nebo květinovým vzorem.

TIP: Stylové dřevostavby vás nadchnou

Vintage styl

Tento styl je vlastně retro, jen vynechává 70. léta. Je romantičtější, častěji využívá spíše vyřezávaný nábytek, ratan, kov, dřevo, semiš a  pastelové barvy. Barevný základ tvoří barvy neutrální – šedá, hnědá, béžová a pastelové tóny zelené, růžové či modré. Mezi doplňky, které doladí atmosféru, patří závěsy, svícny, obrazy s omšelými rámy, omšelé knihy(třeba z antikvariátu), přehozy či keramické vázy.Vše bývá zdobeno nejčastěji květinovými motivy. Atmosféru doladí tkané koberce či různé přehozy. Vžádné místnosti by neměl chybět nějaký předmět, který na první pohled upoutá oko návštěvníka.

Nábytek je elegantní a pohodlný,  připomíná spíše pohádku o princezně ze zámku – například lůžko má přehoz z růžového hedvábí a najdeme na něm spoustu dekoračních polštářků.