V českých domácnostech má sprchový kout již dávno své místo. Poslední dobou je, zejména v moderním interiéru, považován za samozřejmost. V případě malých panelákových koupelen uspoří místo a v nových domech je vhodnou alternativou ke klasické vaně. Může být součástí jedné velké koupelny nebo se nachází samostatně, v jiném podlaží.

Kritéria pro jeho výběr jsou různá. Někdo volí podle typu konstrukce či materiálu rámu a výplně, další podle tvaru a velikosti a jiný zase podle typu zavírání. Při výběru je také důležité promyslet nejen jeho velikost, ale i to, zda bude uzavřený (oddělený od okolního prostoru) nebo otevřený. Každá z možností má své výhody i nevýhody.

Zajímavosti z této oblasti můžete sledovat i v magazínu bydlení.

Uzavřený sprchový kout

Tento typ zvolí ten, kdo považuje osobní hygienu za intimní záležitost. Sprchové závěsy jsou již většinou nahrazeny skleněnými dveřmi či zástěnami v různých variantách – transparentní, poloprůhledné nebo matné. Zabrání sice rozstřikování vody po okolí, ale na druhou stranu vyžadují poměrně náročnou údržbu. Nevyhneme se ulpívajícím kapkám na skle, problémem může být především tvrdší voda.

Poměrně velkou výhodou uzavřené sprchy je teplo, které se zde kumuluje z proudící vody. Oceníte jej především v období, kdy je teplota v koupelně nízká.

Co se týče zavírání, opět se nabízí několik variant – zalamovací dveře, dveře posuvné s pojezdy, shrnování. Opět záleží, čemu dáváte přednost.

Otevřené sprchové kouty

Tyto typy se v domácnostech používají velice málo. Setkáme se nimi spíše v prostorách, kde jsou sprchy přístupné většímu množství lidí (bazény, sauny, veřejné lázně). V domácnostech bychom je mohli využít u zahradních bazénů.

Pokud však tento typ zvolíte pro interiér, odpadnou vám starosti s ulpívajícími kapkami na zástěnách. Díky otevřenosti provzdušní poněkud stísněnější prostor především panelákových koupelen. Otevřený kout je také dobré řešení pro vybavení bezbariérové domácnosti.

Novější řešení otevřeného sprchového koutu je doplnění o jednoduchou zástěnu, která není uzavřená. Většinou to bývá skleněná deska, která zabraňuje cákání vody do místnosti. Toto řešení lze uplatnit především v prostorných koupelnách.

Related Posts