Venku se otepluje a sluneční paprsky nám dovolují uložit teplé kabáty, šály a čepice do skříně, kde přečkají do další zimy. Aby se jí však dočkaly, musíme pamatovat na několik opatření, která zabrání jejich zničení šatními škůdci – moly, největšími nepřáteli šatstva.

Moli

Nezvaní návštěvníci, kterým se daří ve vlhku, tmě a špíně. Bojí se světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin. Aby se mohli rozmnožovat, potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nikdo a nic neruší. Nejvíce škody nadělají jeho nenasytné larvy živící se vlákny obsahující keratin a bílkovinné látky, které najdou především ve vlně, peří a kožešině.

Nejdůležitější je prevence

Nebezpečí v podobě molů hrozí oblečení, které není dlouho používané. Proto je důležité šatstvo před uložením vyprat a řádně usušit či nechat vyčistit. Moly můžete také odradit vůněmi některých usušených bylinek v plátěných sáčcích – mařinka, rozmarýn, levandule, pelyněk, ořechové listí. Pověste do skříně větvičku chmele, šatní mol nesnáší tuto pronikavou vůni. Použít můžete také sušenou pomerančovou kůru. Podobný účinek mají i zbytky mýdla, které dáte do síťky a zavěsíte do skříně. Nevěříte – li domácím přípravkům, může si nějaký zakoupit v obchodě.

Další opatření:

  • Čas od času skříně vyprázdněte, vyčistěte vlhkou prachovkou a nechte vyschnout.
  • Oděvy dobře vyvětrejte na vzduchu a uložte na jiné místo.
  • Vnitřní plochy skříní není vhodné tapetovat – moli mají rádi záhyby tapet, chystáte jim tak útulné bydlení.
  • Pokud již nezvané hosty objevíte, je potřeba všechno oblečení řádně protřepat, vykartáčovat a vyprat v co nejteplejší vodě. Následně řádně vyžehlit.
  • Oblečení, které nelze prát, uložte alespoň na týden v igelitovém sáčku do mrazáku.

Malá rada na závěr

Nelákejte k sobě tyto malé návštěvníky, v bytě zlikvidujte všechna místa, která by mohli vyhledávat. Důležité je nepřeplňovat šatník, a pokud lze, pověsit oděvy volně na ramínka. Skříně často větrejte, průvan moli nesnášejí. Již nošené věci raději do skříní nedávejte, je to další pozvánka pro molí návštěvníky.

Dříve se truhly a skříně vyráběly z cedrového dřeva, protože cedr je molům nepříjemný. Pokud si budete vybírat novou skříň, mějte to na paměti.

Related Posts