Světla v obývacím pokoji patří k těm nejdůležitějším v celém domě. Často se zde schází celá rodina, někdy se tu však také pracuje. Proto musí plnit celou řadu různých funkcí. Centrální osvětlení nepostačí (může však tvořit základ), a proto se zde uplatní celá řada různých svítidel.

Při jejich výběru je vhodné sladit jejich design se stylem místnosti a zároveň by měl být i design jednotlivých druhů osvětlení podobný.

Trendy v této oblasti můžete sledovat v magazínu bydlení.

V nabídce je celá řada různých druhů – závěsná svítidla či lustry, stropní světla, stojací i závěsné lampy a lampičky. Do módy se dostávají i osvětlení kombinovaná s LED k dotvoření atmosféry. Použít lze i bodovky. Velice příjemné je použití stmívání, které umožní vytvoření různého stupně hladiny osvětlení.

Pokud se teprve rozmýšlíte, kam světla umístit, mějte na paměti, že při sledování televize či práci na počítači je potřeba snížit kontrast jasu obrazovky a tmavého okolí a díky tomu zmírnit zrakovou únavu. Obrazovka či monitor by neměly odrážet odlesk jiných světelných zdrojů, které by neměly být umístěny za zády sledující osoby. Zde přichází v úvahu použít osvětlení zdi za televizí či počítačem měkkým tlumeným světlem. Toho lze dosáhnout například použitím stojací lampy, jejíž světlo se bude odrážet od stropu či stěny. Dobrou volbou mohou být například i LED pásky.

Stropní svítidlo či lustr?

Že v tom není rozdíl? Ale ano.

Stropní svítidla se hodí spíše do místností menších. Dodají dostatek rozptýleného světla a zároveň místnost opticky zvětší.

Lustry jsou vhodné do místností větších, kde se krásně vyjímají. Máte – li obývací pokoj zařízený ve starodávném stylu, volte svítidla rustikální. Jste – li zastánci moderního, volte spíše lustry designové. Křišťálové lustry se hodí do luxusu.

Tip na závěr: Aby byla vaše volba ideální, uvědomte si nejen velikost místnosti, ale také barvu zdí, koberce a nábytku a rozmístěný i počet oken. Pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyní, je potřeba, aby ladila svítidla v obou místnostech.

Related Posts