Během března ze zahrady postupně mizí sníh a my se pomalu můžeme vrhnout na první jarní úpravy.

Naši péči potřebují záhony , skalka, ovocné stromy a keře, které je potřeba prořezat, vše řádně přihnojit a ošetřit proti škůdcům či chorobám. Je potřeba shrabat staré listí a mech z trávníku, jakmile z něj zmizí sněhová pokrývka a trošku vyschne. Pokud jsou ještě jehličnany svázané, je čas je uvolnit. Také můžeme pomalu začít s prvním výsevem zeleniny do záhonů a foliovníků a předpěstováním sazeniček.

Jahodníky

Jakmile zmizí silnější mrazy a sníh roztaje, bude potřebovat naši kontrolu jahodník. Musíme odstranit suché a poškozené listy, opatrně nakypříme půdu. Také pomalu přihnojíme.

Péče o stromy a keře

V polovině března můžeme začít prořezávat jabloně, hrušně keře rybízu či angreštu. U maliníku a ostružiníku můžeme zkrátit delší výhony a krátké ustřihnout hned u země.

Ostatní ovocné stromy mají ještě chvilku čas. Též je vhodné přidat nějaké živiny v podobě vyzrálého kompostu nebo dobře uleželého hnoje.

Pokud jste se rozhodli pro výsadbu nových ovocných stromů a keřů, nyní je ten správný čas.

Koncem měsíce odhrneme zem od keřových růží, stromkové růže uvolníme ze zimního krytu a přivážeme ke kůlům. Také je přihnojíme a pomalu začínáme s řezem.

Zelenina

Začátek měsíce je vhodný pro výsev semen  paprik a brokolice. Chcete – li pěstovat rajčata, vysejte do květináčků nebo výsevných misek za okna semínka.

Pokud jsou vhodné podmínky, můžete do pařeniště nebo foliovníku vysévat karotku, ředkvičky a bazalku a sázet předpěstovaný salát.

Koncem měsíce lze na záhony vysévat mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrách či kopr. Klíčící rostlinky můžete ochránit před chladem a škůdci bílou netkanou textilií.

Letničky

V tomto období začínáme předpěstovávat letničky, které mají delší vegetační dobu či jsou citlivé na jarní mrazíky. Výsev provádíme do poloteplého pařeniště nebo na okenní parapet – jsou to především aksamitníky, afrikány, astry, slaměnky či hvozdíky.

Nové záhony

Nyní je vhodný čas pro změnu jednoletých plodin na záhonech. Budete – li na stejném místě pěstovat pouze jednu rostlinu, časem vyčerpá potřebné živiny a bude méně plodit. Také zamezíte výskytu typických chorob či škůdců.

Jestliže chcete pěstovat bylinky, je nyní také vhodná doba pro založení záhonu.

Related Posts