Do každé zahrady rozhodně patří dřevěné zahradní stavby, které jsou její dokonalou ozdobou a navíc nám slouží pro relaxaci a odpočinek. Kromě toho mohou vytvářet dokonalou dominantu každé zahrady. Víte však jaký je v těchto stavbách rozdíl? Někdo možná namítne, že žádný, ale opak je pravdou, rozdíly jsou a to podstatné. Krom toho každá ze staveb nabízí pozitiva, ale i negativa. Důležité však je, že obě stavby jsou ideální volbou pro odpočinek a relaxaci a to pro všechny generace. Rozdíl je v možnostech realizace.

Zahradní pergola u domu

Zahradní pergola se většinou staví podél domu či garáže. Je to ideální volba pro ty, kdo milují venkovní grilovačky. Můžete si pořídit pergolu bez střechy nebo zastřešenou. V případě druhé volby vás pak nezaskočí ani jarní či letní dešťová přeháňka. Základem pro stavbu jsou volně stojící sloupy, nejčastěji bývají čtyři, někdo však používá sloupků šest. Ideální volbou jsou sloupky z masivních trámů. V horní části se pevně propojí, v případě zastřešení se zde pak umístí i střecha. Pergola může mít i dvě boční stěny, které se dají vyrobit kombinací dřeva a skla. Jestliže patříte mezi milovníky květin, můžete nechat pergolu obrůst pnoucím rostlinstvem nebo vinnou révou.

Altánek volně stojící

Altánek je zahradní stavba, která je umístěná v zahradě a je to ideální volba v případě, že máte zahradu rozlehlejší. Než začnete s výstavbou, dobře si rozmyslete místo, do kterého altánek umístíte. Mělo by umožňovat dokonalý výhled do celé zahrady. Altánek povětšinou nemívá boční stěny, ale je zastřešený. Chcete-li mít při svém odpočinku klid, můžete jej částečně zakrýt bočními stěnami nebo jej nechte obrůst popínavou květenou. Ta vytvoří nejen příjemný stín, ale navodí i nezapomenutelnou atmosféru.