Na střeše většinou stojí a padá estetika domu. Její vzhled je ovšem až druhořadý ve srovnání s její primární funkcí. Konstrukce musí za všech okolností chránit prostor pod ní před povětrnostními vlivy. Co si však počít, když se na střešní krytině začne podepisovat zub času? Pokud jste přesvědčeni o tom, že na kompletní renovaci ještě není ten správný čas, vyřešte dilema kompromisem v podobě nového nátěru.

Nátěry střech obvykle chrání krytinu po několik dlouhých let. Vhodně zvolená ochranná a penetrační nátěrová hmota udělá hotové divy. Kromě toho, že střešní krytině vrátí původní krásu, se postará také o zacelení drobných prasklinek, které mohou být důvodem zatékání. Ještě než se pustíte do práce, budete se muset „poprat“ s nečistotami.

Renovace začíná důkladným vyčištěním střechy

Natěrači Liberec z řemeslnického cechu EKOMPLEX podotýkají, že nový nátěr nebude držet na střeše, která se před aplikací nátěrové hmoty kompletně nevyčistí od veškerých organických a anorganických nečistot. Důsledné vyčištění je navíc nutné i kvůli lepší vizuální kontrole skutečného stavu střechy. Před penetrací a nátěrem taktéž není od věci odmaštění povrchu k tomu určeným přípravkem.

Jak na penetraci a nátěr?

Penetrace střešní krytiny je důležitá kvůli sjednocení povrchu, na kterém se v průběhu času vytvořily póry. Na hladkém materiálu nemá barva problém dobře přilnout. Díky asfaltovému penetračnímu nátěru se navíc významně zlepšují hydroizolační vlastnosti. Ovšem pozor – jako náhrada za samostatnou hydroizolaci samozřejmě neslouží.

Co se týče samotného nátěru střechy, obvykle se provádí minimálně ve dvou vrstvách, a to z důvodu dostatečného průniku barvy do spár mezi taškami či jinými prvky. Pokud se rozhodnete pro asfaltový nátěr, pusťte se do práce v období, kdy nehrozí déšť ani větší teplotní výkyvy.

Jaký typ ochranného nátěru zvolit?

Výběr ochranného nátěru závisí na typu střešní krytiny. Na pozinkovaný plech jsou určeny hydrozolační stěrkové, alkydové a akrylátové barvy, na plech hliníkový akrylátové barvy (kvůli vynikající přilnavosti) a na měděnou krytinu pak barvy s vysokou adhezí na kovových podkladech (tzn. na bázi disperze akrylátové pryskyřice, příp. s plnivy a aditivy pro zlepšení vlastností).

Tip pro vás: Zvolte také kvalitní střešní krytiny

Related Posts