Prodej nemovitost není nikdy úplně snadný. Prodat ale nemovitost, která je zadlužená, v exekuci, nebo dokonce před dražbou, je často téměř nemožné. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak se hladce vypořádat i s takovými problémy.

Dluhy jsou jedním z nejčastějších problémů u nás

Je mnoho druhů právních vad, které vám mohou znesnadnit prodej nemovitosti. Patří sem věcné břemeno, vlastnění pouze spoluvlastnického podílu, exekuce, nemovitosti před dražbou, v insolvenci nebo třeba s hypotékou. Jedním z nejrozšířenějších problémů jsou však dluhy. O nich jsme již psali třeba ve článku 6 tipů, jak se dostat z dluhů.

Dluhy pak rozhodně nedoporučujeme podceňovat a řešit je ještě před tím, než se dostanete do exekuce, či dokonce do dražby majetku. Pokud jsou pak vysoké a máte nemovitost na prodej, možná máte vyhráno. Jak to? Stačí ji prodat. Jak však na to, je-li zatížena nějakými problémy?

Prodej nemovitosti s právními vadami

Pokud je již vaše nemovitost zatížená právními vadami nebo je z jakéhokoliv důvodu špatně prodejná, stále není třeba házet flintu do žita. Řešení existuje. Jaké je?

Způsoby prodeje nemovitosti s právními vadami:

Samoprodejem Tento způsob příliš nedoporučujeme. V takových případech potřebujete mít po ruce vždy právní a realitní experty, kteří vám pomůžou se všemi možnými úskalími i celkovou administrativou. Bez nich nejenže nejspíš nic neprodáte, a když, rozhodně to může být jen začátek dalších problémů. Tudy tedy zpravidla cesta nevede!

S pomocí klasické realitní služby – Pokud se jedná zejména o nemovitosti, které splácíte nebo jsou již v exekuci, také realitní kancelář nemusí být nápomocná. K řešení podobných situací totiž musí disponovat nejen realitními, ale také právními i finančními experty.

Pokud je však má, s ohledem na větší množství práce očekávejte i vyšší provizi. Přesto to může být zajímavá možnost. Pokud vás navíc netlačí čas a jedná se o známou a prověřenou realitní kancelář, nejspíš bude serióznější partner než nějaká neznámá firma, která se specializuje na okamžitá výkupy nemovitostí.

Okamžitý výkup nemovitosti – Tuto službu dnes nabízí nejen některé realitní kanceláře, ale zejména specializované firmy. Zevrubněji jsem se jí zabývali třeba již ve článku o okamžitém výkupu domů a bytů. V čem je její výhoda? Firmy, které nabízejí tuto službu, si zpravidla od vás samy kupují danou nemovitost. Prodej je tedy mnohem rychlejší, protože odpadá nabízení nemovitosti třetím stranám.

S pomocí této služby navíc lze prodat i mnohdy neprodejné nemovitosti (spoluvlastnické podíly, nemovitost s věcným břemenem) nebo nemovitosti s právními vadami (zadlužená nemovitost, nemovitost s hypotékou, v exekuci, před dražbou apod.). Je to proto, že tyto firmy zpravidla disponují právními, finančními i realitními experty, kteří se o vše za vás zdarma postarají.

Nevýhodou je však to, že výkupní cena nemovitosti bývá obvykle 25-35 % pod tržní cenou nemovitosti. Pokud tedy nechvátáte nebo problém není tak vážný, využijte raději samoprodej nebo klasických služeb realitní kanceláře.

Zpětný leasing nemovitostiTato služba je speciální variantou okamžitého výkupu nemovitosti a liší se v jednom zásadním ohledu, po prodeji nemovitosti v ní můžete zůstat bydlet jako nájemník. Je tedy ideální pro ty z vás, kteří máte velké dluhy, potřebujete je splatit, ale nechcete přijít o střechu nad hlavou. Jak to funguje?

Princip je jednoduchý, u zpětného leasingu vám daná firma vždy nabídne cenu výkupu, výši nájmu, garantovanou dobu, do kdy můžete nemovitost vykoupit zpět, a částku, za kterou ji můžete vykoupit. Pokud souhlasíte, firma od vás vykoupí nemovitost, splatí vaše dluhy, zbytek peněz vám pošle a vy můžete začít bydlet ve své nemovitosti jako nájemník. Jakmile se ale vaše situace zlepší, můžete si nemovitost před uplynutím dohodnuté doby odkoupit za předem domluvenou částku.

Nevýhodou této služby je ještě nižší cena výkupu než v případě okamžitého výkupu nemovitosti i velké riziko, že se vaše situace stejně nezlepší natolik, abyste si nemovitost koupili zpět. Je dobré si tedy nalít čistého vína a v případě, že vaše situace nevypadá dobře, raději zvolit okamžitý výkup nemovitosti či prodej s pomocí realitky a získat za nemovitost mnohem více.

Okamžitý výkup nemovitosti

Řešení existuje a jejím dobrý partner

Jak tedy vidíte, světlo na konci tunelu existuje i v té nejhorší situaci. Přesto je třeba se do ničeho nepouštět bez rozmyslu. Výkup nemovitosti nebo Zpětný leasing můžou pomoci, ale jak se říká, když ptáčka lákají, krásně mu zpívají. Mnoho z firem, které tyto služby nabízí, vás stejně tak dobře může chtít obrat. Proto si vždy vybírejte na spolupráci jen prověřené firmy. Občas může pomoci vybrat i firmu z řad renomovaných realitních kanceláří než nějakou neznámou.

My v RE/MAX zpravidla dokážeme s pomocí realitních metod jako home staging apod. zvýšit prodejní cenu vaši nemovitosti až o 17 %, vaši nemovitost vykoupíme až za 80 % její tržní ceny a zařídíme pro vás i zpětný leasing.

Chcete vědět cokoliv o prodeji problematických nemovitostí nebo máte rovnou zájem o některou z našich služeb? Napište nám

Related Posts