Rostliny v bytě vytvářejí příjemnou atmosféru a některé dokonce také zdravé ovzduší. Některé rostliny, díky silicím, které obsahují, mají příznivý vliv nejen na naše zdraví, ale i na psychickou pohodu. Už jen tím, že jsou umístěny v našem bytě, vdechujeme jejich zdraví prospěšné látky.

Velmi účinné jsou například květy a listy pomerančovníku nebo levandule. Domácí pohodu a štěstí přinese také routa, balzamína či pelargonie neboli muškát, která navíc odhání hmyz. Mezi léčivkami však hraje prim aloe, z níž si doma můžeme připravit přípravky na pleť léčivé tinktury nebo zdravé nápoje.

Exotické rostliny

Mezi exotickými rostlinami, které jsou prospěšné naší domácnosti, má důležité místo čajovník čínský, který pomáhá čistit ovzduší a zklidňující účinky. Listy této rostliny lze využít nejen do čaje, ale i pro osvěžující koupel.

Mezi další rostlinky patří liči, olivovník, ananasovník nebo kávovník.

Zaručeně léčivé účinky

Účinky proti nevolnosti poskytují silice jehličnanů nebo břečťan. Postačí dát několik větviček do vázy či položit na topení či do aromalampy.

„Pračky vzduchu“

Mezi těmito rostlinami vévodí palmy, které umí odstraňovat celou řadu toxinů, které se vyskytují v ovzduší. Kromě toho vzduch i náležitě zvlhčují. Fíkus ze vzduchu odfiltruje formaldehydy a může být umístěn i do míst, kde je méně světla.

Mezi další pomocníky této kategorie patří také dracéna, gerbera, břečťan nebo kvetoucí růže a kamélie, které umí filtrovat stopy těžkých kovů.

Co ještě pokojové rostliny dokážou

Pohlcují škodliviny uvolněné z nátěrů, lepených tapet nebo nábytku. Jsou dokonalými lapači prachu, který obsahuje celou řadu alergenů, odrážejí žlutozelenou část spektra, díky čemuž se uklidňují či. Opticky člení obytný prostor. Některé z nich mají i afrodiziakální účinky.

Related Posts