Ozdobou každé terasy jsou rozkvetlé letničky i nádherné dřeviny. Se začátkem podzimu je však potřeba se i o ně postarat. Některé lze ponechat venku, jiné však je potřeba uklidit, aby je nespálil mráz. Rostlinky, které zůstávají venku, umístěte de hloučku, lépe odolají zimním mrazíkům.

Péče o dřeviny

Pro ozdobu terasy jsou vhodné dřeviny domácí, tak i původu cizokrajného. Najdeme zde vrby, štědřence, zlatice, habry, irské ibišky nebo třeba sakury. Patří mezi ně i dřeviny stálezelené. Jsou to především rododendrony, zimostráz nebo ptačí zob. Z jehličnatých druhů jsou to menší formy tújí.

Většina těchto dřevin, pokud roste volně v přírodě je mrazuvzdorná. Ovšem v květináčích mají přeci jenom jiné podmínky, proto jsou také jejich nároky na péči větší.

Aby odolaly chladnému, zimnímu počasí, musí být zdravé a silné. Proto je vhodné je během sezony přihnojovat a kypřit jim půdu. Také zálivku je potřeba doplňovat.

Dřeviny, které zůstávají venku je potřeba na toto období připravit:

  • Doplňte horní vrstvu substrátu.
  • Proveďte důkladnou zálivku.
  • Pokud jsou rostlinky v menších nádobách, je lepší je chránit před promrznutím kořenů. Můžete obalit květináče (bublinková fólie, kokosové vlákno, pytlovina).
  • Středomořské a tropické druhy (citrusy, palmy, durman, oleandr, sukulenty – agáve, tlustice) umístěte do chladnější a světlé místnosti.

Trvalky

Trvalky jsou na tom stejně jako dřeviny. Během sezony potřebují živiny a kvalitní půdu. Na zimu povrch půdy zamulčujte listím nebo kompostem.

Parádu udělají podzimní balkonovky

Do podzimního truhlíku lze použít celou řadu rostlinek. Velkou parádu poskytnout malé jehličnany, které lze kombinovat s různými barvami i druhy vřesů a vřesovců. Prostor zaplní i některé rostliny převislé. Takto nazdobený truhlík přečká i zimu.

Related Posts