Chystáte se k nákupu nové vany a přemýšlíte nad tím, jaký materiál pro vanu zvolit tak, aby vyhovoval všem členům vaší domácnosti. Vybírat můžete z celé řady možností – akrylát, smalt, ocel, litý mramor, kámen a dokonce i sklo.

Díky ceně je kámen a mramor záležitost spíše designová. Velmi rozšířená byla smaltová ocel, kterou však postupně nahrazuje akrylát.

Vana ze smaltové oceli

Díky tomuto druhu materiálu bude vaše vana bytelná a nabízí i poměrně dlouhou životnost. Mezi nevýhody patří hlučnost a materiál velmi rychle odebírá teplo. Pokud dojde k poškrábání povrchu, nedá se již žádným způsobem opravit.

Vzhledem k tomu, že technologie lisování plechu je velmi nákladná, vyrábí se jen několik různých tvarů.

Vana z akrylátu

Akrylát je druh materiálu, který se velmi snadno zahřeje a dlouhou dobu drží teplo. Jeho povrch je lesklý, nemá póry, je příjemný na dotek, velmi snadno se udržuje a kromě toho má i vlastnosti antibakteriální.

Vybírat si můžete vany z celé řady různých tvarů i velikostí. Do vany se dá zabudovat hydromasážní mechanismus, v případě potřeby i speciální madla či držáky, které využijí starší osoby nebo lidé s handicapem. V případě, že dojde k poškrábání povrchu, lze jej opravit speciálním tekutým akrylátem.

Tipy pro vás

  • Pokud je ve vaší domácnosti starší osoba či malé dítě, volte materiál s protiskluzovou úpravou. Ideální je instalace madel. Pro takovýto případ je tedy vhodný akrylát.
  • Máte domácího mazlíčka, kterého budete ve vaně také občas koupat? Pak akrylát není příliš dobrá volba. Nebo se musíte smířit s kratší životností vany.
  • Dáváte přednost relaxačním koupelím s bylinkami? Pak sáhněte do nabídky van smaltových. Tento druh materiálu je odolnější vůči zbarvení.