Pokud máte malý a ještě k tomu tmavý byt, nebuďte zoufalí. Postačí pár jednoduchých úprav, kterými lze dosáhnout prosvětlení a optického zvětšení.

Než začnete s jakýmikoli úpravami, odstraňte veškeré předměty, které by mohly bránit světlu. Patří mezi ně především těžké závěsy na oknech či místo dveří. Jestliže je nechcete, z jakéhokoli důvodu odstranit, nahraďte je závěsy z lehkých a vzdušných materiálů, pastelových světlých barev.

Také některé druhy nábytku mohou vytvářet tmaví zákoutí. Mějte to na paměti při jeho rozmísťování.

Jaké barvy volit pro zdi?

Pokud chcete navodit dojem světla, je potřeba vybrat vhodné barvy, které použijete na zdi. Pokud jsou místnosti menší a tmavší, je potřeba volit barvy pastelové a světlejších odstínů. Místnost rozsvítí i zářivě bílá barva. Ta zároveň poskytuje možnost kombinovat různé druhy bytových doplňků. Mezi další vhodné barvy pak patří světle šedá, světle modrá či světle zelená a pokud máte rádi odstíny teplé, tak žlutá nebo oranžová, opět ve světlých tónech.

Další úpravy

Pro podlahy a dveře volte takové druhy materiálů, které mají schopnost odrážet světlo. Patří mezi ně některé druhy dřevin, které odrážejí světlo. Velkého efektu dosáhnete použitím keramické či kamenné dlažby.

Velmi efektivním doplňkem jsou zrcadla. Vhodně umístěné zrcadlo dokáže přivést světlo do tmavé místnosti. Pokud tedy máte možnost, umístěte zrcadlo proti oknu a nemusí to být zákonitě na zeď. Zrcadlo lze umístit i na vestavěnou skříň či dveře.

Jestliže patříte mezi milovníky tmavšího nábytku, nemusíte se jej vzdát, přestože máte malý byt. Postačí pořídit si kousky s lakovaným povrchem. Ten také dokáže odrážet světlo.

Mezi materiály, které prosvětlí tmavší prostory, patří také sklo. To se dá využít jako výplň skříněk, na desku stolu nebo třeba jako výplň dveří.