Univerzální rada ani návod neexistují. To proto, že každý máme v bytě jiné prostředí a také každá rostlina potřebuje jiné podmínky. Můžete si však osvojit několik pravidel, díky kterým potřebám rostlin lépe porozumíte.

Zalévejte podle vzhledu

Čím více rostlina vody vypaří, tím více jí zase musí vypít. Zdravý vzhled rostliny vám napoví, kolik zálivky potřebuje. Rozhodně nečekejte, až začne vadnout. V tu chvíli už zbytečně trpí. Žloutnoucí a svěšené listy mohou však znamenat nejen nedostatek, ale také nadbytek vody.
Podle typu listů se lze také řídit. Pokud jsou velké a tenké, vypařují vody hodně. Dužnaté či kožovité listy, často drobné, naopak vypařují vody méně. Rostliny, které takové listy mají, pocházejí ze sušších oblastí a s vláhou umí šetřit. Listy mohou být i povoskované nebo chlupaté, což výpar opět snižuje. Krajností jsou kaktusy, které ve svém tlustém těle uchovávají spousty vody na horší časy a listy pro jistotu nemají vůbec.
Zatímco rostliny s velkými, měkkými listy vyžadují obvykle substrát stále mírně vlhký (ne však mokrý, to nesvědčí žádným druhům kromě bahenních), rostliny sukuletního typu, tuhé a dužnaté, potřebují, aby substrát občas proschnul. Pro takové podmínky je příroda stvořila a příliš vláhy jim škodí. Pojistkou proti přemokření je dobře propustný substrát a drenáž na dně květináče. V podmisce nesmí stát voda.

Řídit se můžeme také podle dalších parametrů:

Teplota a osvětlení – v teple rostlina vypaří vody více, nežli v chladu. A při vyšší teplotě a intenzivnějším osvětlení také bujněji roste, což opět znamená zvýšenou potřebu vláhy.

Velikost rostliny a nádoby – velká rostlina spotřebuje vody více, čím větší je pěstební nádoba, tím déle vláhu uchová. Přesto si někdy neuvědomíme, že malou rostoucí sazeničku, nebo rostlinu, které opadaly listy a teprve raší nové, nesmíme přelévat. A pozor na to, že v plastových květináčích dojde k přelití snáze. Hliněné dýchají a trochu vody uniká i jejich stěnami

Špejle jako pomocník – občas povrch substrátu mate. Vypadá suše, ale je suchý i pod povrchem? Zjistíte to pomocí dřevěné špejle, kterou do něj zapíchnete. Pokud je substrát vlhký, troška zeminy na ní ulpí.