Stejně jako dřevo, protepluje korek náš domov, vnáší do něj pocit propojení s přírodou. Řeč je pochopitelně o přírodním korku, ne o jeho syntetických náhražkách.

Pořiďte si domů korek a uvidíte, jak se promění celková atmosféra. Stačí jen jeden, dva detaily. Svou oblibu si získal díky skvělé vlastnosti – tlumení hluku. Ale také proto, že je pružný, vyniká tepelným komfortem a izolací.

Korková podlaha

Vyrábí se z lisovaného korku. Provedení je zcela přírodní, tudíž má antibakteriální vlastnosti, a proto je velice oblíbená u alergiků. Dále ji ocení rodiny s malými dětmi, poněvadž je to tepelný izolant ale také dokáže místnost dokonale odhlučnit. Díky tomu, že je pružná a měkká, zmírňuje tlak na nohy, klouby a záda. To jistě ocení senioři.

  • Povrchové úpravy korku

Proto, aby nám podlaha vydržela v co nejlepší kondici a co nejdelší dobu, je třeba povrch korku chránit. Může být předlakovaný již z výroby. Ale také jej můžeme dolakovat až po pokládce. Další možností je ochranná folie, voskování či úprava pomocí olejů.

Začít můžete maličkostmi

Pokud si nechcete pořizovat ihned celou podlahu z korku, můžete vyzkoušet nejdříve dekorativní předměty nebo kancelářské pomůcky. Pro odvážnější je to například korkový nábytek. Ten není nijak masivní. Je příjemně lehký a jednoduše se s ním manipuluje.
Návrháři zpravidla korek používají na detailech nebo částech nábytku. Může z něj být vyrobený sedák židle, odkládací plocha stolku, dvířka skříňky nebo třeba stínítko lampy. Tento typ nábytku se udržuje standardně, tedy vlhkým hadříkem, případně speciálním mycím prostředkem.
V menší velikosti lze korek použít na stěně jako nástěnku. Podlahové dílce je však možné přilepit i na celou stěnu. Vytvoří ojedinělý dekorativní prvek, který je v interiéru dominantní. Proto je třeba ho doplnit už jen jednobarevnými prvky s co nejjednodušším tvarem.

Ekologický materiál

Korek je materiál dokonale šetrný k přírodě. Korkovníky totiž není třeba porážet. Oloupe se jedna vrstva kůry, která opět doroste. Tento proces se může opakovat a to zhruba jednou za 9 let. Čím starší je kůra, tím kvalitnější poskytuje korek.

Related Posts