Pokud bydlíte v domě s více patry nebo ve vícepodlažním bytě, nevyhnete se výstavbě schodiště. Vzhledem k tomu, že schodiště neplní pouze funkce praktické, ale ve většině případů je to také důležitý designový prvek, je potřeba brát v úvahu několik důležitých faktorů. Patří mezi ně materiál použitý pro výrobu a druh schodiště.

Použité materiály

Vybírat se dá z celé řady různých materiálů. Nezřídka je schodiště kombinací i materiálů několika. Výběr materiálu by měl korespondovat s celkovým vzhledem interiéru a měl by splňovat nároky na bezpečnost a pohodlí.

  • Dřevo

Dřevo je materiál velmi oblíbený, neboť navozuje příjemný pocit a navíc je to materiál přírodní. Interiéru dodá pocit tepla a útulnosti, dobře se udržuje, má dlouho životnost a velmi snadno se dá rekonstruovat. Pro výrobu schodiště se nejčastěji používá dub, jasan či javor. Kvalitu za dobrou cenu nabízí buk.

  • Kov

Mezi nejčastější kovy používané k výrobě kovového schodiště patří hliník, ocel a nerez. Někdy ještě dochází k úpravě žárovým pozinkováním nebo speciálními nátěry. Tento materiálů se nejčastěji používá pro schodiště točitá.

  • Beton

Materiál ideální pro velké prostory. Nabízí stabilitu, je odolný vůči požáru a je velmi trvanlivý. Většinou se, alespoň částečně, ještě obkládá dřevem, dlažbou nebo PVC.

Typy dle tvaru

Mezi základní typy patří schodiště přímé, lomené a točité.

Přímé schodiště je pohodlné a bezpečné a je ideální volbou v případě, že ve společné domácnosti žijí děti nebo osoby starší.

Zakřivené či lomené schodiště je sice zajímavé, ale mnoho komfortu nenabízí. Je vhodnou volbou do míst, kde je méně prostoru. Nejčastěji má tvar písmene L nebo U.

Schodiště točité je velmi elegantní a často bývá ozdobou interiéru. Opět nenabízí mnoho komfortu a využívá se pro místa, kde chceme šetřit prostor.