Máte malý byt a potřebujete docílit toho, aby z jedné velké místnosti vzniklo několik menších? Tady je několik tipů.

Kombinace barev

Pokud šikovně zkombinujete dva barevné odstíny, můžete vytvořit iluzi, že se v jedné místnosti vlastně nachází místnosti dvě.

Příčky vytvoří útulná zákoutí

Zvolíte – li vhodně příčku či kus nábytku s funkcí příčky (knihovna, skříň), vytvoříte v interiéru iluzi několika místností. Vhodným materiálem může být mléčné sklo či průhledný plast – pomůžou vám rozdělit místnost na samostatné části, ale protože materiály propouštějí světlo, zůstane zachována iluze velkého pokoje. Dalším vhodným materiálem by mohl být ratan, bambus či žaluzie, které lze zavěsit ke stropu. Nebudete muset investovat velké náklady a dělat složité rekonstrukce a přesto získáte oddělené prostory.

TIP: Posuvné dveře vypadají moderně a navíc pomáhají šetřit místo. Pro jejich realizaci budete potřebovat stavební pouzdro a vhodné interiérové dveře.

Pomůže vám nábytek

Nemusíte nic kupovat, využijte stávající nábytek. Iluzi dvou samostatných pokojů vytvoříte tak, že postavíte nábytek „zády k sobě“. V ložnici můžete například umístit čelo postele proti zadní straně prádelníku či skříně a vytvoříte tak oddělený prostor pro převlékání, který nádherně nahradí šatnu.

Pokud byt teprve zařizujete, nabízíme několik rad, jaký nábytek zvolit:

  • materiál – dýhovaná nebo laminované dřevotříska, masivní dřevo má, kvůli konstrukci, větší rozměry
  • povrch hladký bez reliéfů a vystupujících ploch – opticky ubírají místo
  • hrany raději oblé – šetří místo, působí méně objemně
  • základní úložné prostory lze kombinovat s multifunkčními kousky – například taburet poslouží jako sedací plocha, podložka pod nohy a ještě se do něj dá leccos schovat
  • využijte nabídku vestavěných skříní od podlahy až po strop
  • vyzkoušejte nábytek závěsný – skříňky a police pověšené na zdi vypadají lépe a zaberou méně místa, než sestavy postavené na podlahu

A co stropy?

Pokud vám chybí prostor, zvedněte hlavu – mnoho starších bytů má vysoké stropy, tak proč tohoto prostoru nevyužít? V horní části můžete mít umístěné lůžko a ve spodní části nádhernou pracovnu či dětský koutek.

Podobně můžete vyřešit prostor v chodbě či koupelně, kam snadno uložíte sezonní oblečení, čistící prostředky a věci ne tak často používané.