Vyúčtování za energie umí nejednoho člověka pořádně potrápit a vystresovat. Aby se však předcházelo negativním scénářům a nemilým překvapením, respektive nutnosti platit příliš vysoké částky za energie, je možné učinit několik kroků, díky kterým nebudete muset ze svého finančního rozpočtu uvolňovat více, než je třeba. Tepelné čerpadlo, fotovoltaika nebo domácí větrná elektrárna jsou například tyto kroky. A také ke krokům patří eliminace mýtů, jež se s šetřením energií pojí.
Necvakej s tím vypínačem, stojí to elektřinu!
Mezi typické mýty, které se pojí s úsporou energií patří neustálé cvakání vypínače. Zejména děti jsou velmi napomínané, pakliže stisknou vypínač několikrát za sebou a dají sousedům vědět, že doma zrovna zlobí. Ve skutečnosti se tímto však energie nijak víc nespotřebovává.
Samozřejmě jiná situace by nastala, pokud byste nechali světlo v interiéru svítit a nebyli byste tam. To je v porovnání s cvaknutím vypínače více neekonomické.
Čím více potravin v lednici je, tím větší má spotřebu
Mezi lidmi se také traduje, že čím více jídla v lednici je, tím větší má lednice spotřebu. Vzniklo to pravděpodobně z domněnky, že lednice bude muset ochlazovat více potravin čili bude muset zvýšit svůj výkon.
Paradoxně je to naopak. Čím více potravin v lednici je, tím do sebe potraviny nasáknou onen chlad a dokážou ho v sobě déle udržet čili lednička naopak vynaloží méně energie. Horší pro ni je naopak to, když chladí nedostatečně zaplněný prostor.
Topení se musí vždycky vypnout, a ne udržovat na konkrétní teplotě
Zejména když na půl dne opouštíme domov máme tendenci vypnout všechna topení. Říkáme si, že když doma nejsme, nemusí se topit, ale ve výsledku se jedná o neekonomický krok. To, kdybyste nechali topení „jet” alespoň na minimum, je rozhodně lepší, než den co den vytápět interiér od podlahy znovu.