Vodovodní baterie jsou nejpoužívanější a zároveň nedílnou součástí naší domácnosti. Jejich výběr je ovlivněn několika aspekty:

Umístění

Musíme si ujasnit, jakou úlohu bude bakterie plnit a kde bude umístěna. Podle toho volíme mezi těmito druhy: dřezová (kuchyňská), umyvadlová, vanová, sprchová (pouze pro sprchovou hadici) či bidetová.

Další možností jsou baterie termostatické, podmítkové či bezdotykové.

Výhodou termostatických baterií je možnost regulace teploty, také mívají bezpečnostní pojistku, takže jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. Podomítkové baterie  mají veškeré rozvodné části skryté za zdí a na obkladech je vidět pouze ovládání a ramínko.

Montáž

Baterie se montují buď na dřez, umyvadlo či desku (stojánkové) nebo na stěnu. Pokud baterii pouze měníte, varianta je jasně daná. Pokud děláte větší rekonstrukci a můžete zvolit, větší výběr nabízí asi baterie stojánkové (více variant i designu).

Ovládání baterie

Tady se nabízí výběr mezi pákovou, kohoutkovou či termostaticou. Možná se to nezdá, ale správná volba vám může ušetřit finance.

Páková baterie snadněji mísí vodu na požadovanou teplotu, u termostatické baterie lze nastavit požadovanou teplotu vody.

Design

Vodovodní baterii vybíráme tak, aby ladila nejen našemu oku, ale i prostředí, ve kterém bude umístěna.

Pokud potřebujete baterií několik (především v koupelně), základní pravidlo zní –  vždy volíme stejné tvary a série, pokud lze i od jednoho výrobce.

Tvar baterie se podílí na celkovém dojmu. K oválným umyvadlům tedy volíme spíše baterie kulaté či oválné. Máte – li umyvadlo hranaté, které se stává v současné době trendem, sáhněte do nabídky baterií hranatých.

Baterie s elektrickým ohřevem vody

Tento typ je vhodný především na chatu, do garáže či do zahradního domku. Funguje jako baterie běžná, ale umí vodu ohřát.

Výhody jsou především v úspoře nejen energie, ale i vody a času, teplá voda je ihned a pouze otočením páčky, jednoduché a afektivní řešení pro místa, kde není k dispozici ohřev vody a v neposlední řadě přenosnost a snadná instalace.

Současný trh nabízí vodovodní baterie lesklé nebo matné. Též si můžete vybrat z nabídky různého materiálu – chrom, mosaz, pochromování.

 

Related Posts