Podzim je plný barev a ty přináší i vřes, který ozdobí nejen vaši zahradu, ale i truhlíky na terase, balkonu či parapetu a navíc vydrží až do jarního období.

V nabídce naleznete celou řadu barevných variant vřesů a vřesovců, které se liší nejen barvou, ale i dobou květu. Na pěstování jsou nenáročné a přečkají i mrazíky. Vzhledem k tomu, že se jim dobře daří i v truhlíku, budou zdobit okno či terasu i několik let.

Jak na to?

Vzhledem k tomu, že vřes roste ve volné přírodě převážně na borových nebo vyschlých rašeliništích, potřebuji i při domácím pěstování půdu kyselou.

Pro pěstování je vhodná směs rašeliny, písku a zahradní zeminy. Pokud chcete vřes pěstovat na zahrádce, nahraďte původní zeminu touto směsí, postačí do hloubky asi 20 centimetrů. V případě pěstování v truhlíku či balkonové nádobě ji do ni nasypte. Na dno nezapomeňte dát drobnou drenáž v podobě kamínků, perlitu, drobného štěrku nebo keramzitu.

Několik tipů pro pěstování

Aby vám vřes dělal radost dlouhou dobu, je potřeba dodržovat několik důležitých věcí:

  • Zástřih

Aby vřes kvetl každý rok, je potřeba špičky vřesu po odkvětu pravidelně zastřihávat.

  • Světlo

Rostlinka potřebuje dostatek světla, vyberte jí tedy proto vhodné místo. Pokud bude ve stínu, poroste řídce a špatně pokvete.

  • Vlhkost

Vřesy nemají rády sucho, potřebují vlhkost, dejte však pozor na přelití. Jestliže bude substrát hodně vlhký, nedostane se ke kořenům kyslík.

Vřesu nesvědčí tvrdá voda, která obsahuje hodně vápníku. Ideální zálivkou je voda dešťová.

  • Sázení a přesazování

Vřes můžete sázen na jaře či v podzimním období. Pokud jej chcete umístit na zahradu, dobře si promyslete místo, neboť vřes přesazování poměrně špatně snáší.

  • Přezimování

Pokud jej máte na zahradě, schovejte ho na zimu do chvojí. V případě, že je vřes v truhlíku nebo květináči, obalte nádobu netkanou textilií či ji obložte polystyrenem. Zabráníte tak promrznutí kořenů.