Možná jste zvyklí vyhazovat nejedlé části ovoce a zeleniny do odpadu, ale pokud patříte mezi zastánce ekologického způsobu života, můžete je začít kompostovat. Nyní možná namítnete, že bydlíte v panelovém domě, ale to vůbec nevadí, i tak můžete začít kompostovat. Vytvoříte si tak materiál pro vaše rostliny, které máte v bytě.

Pokud budete kompostovat navíc snížíte emise etanu, který při rozkladu organických zbytků vzniká.

Jak funguje domácí kompostování v panelovém bytě?

Pro domácí kompostování nepotřebujete žádný dvorek. Nabízí se dokonce i několik různých možností. Můžete použít speciální nádobu na kompost nebo speciální vermikompostér, jehož základ tvoří speciální druh žížal, které urychlují rozkladné procesy. Nemusíte se obávat žádného nepříjemného zápachu, neboť nádoby pro domácí kompostování jsou speciálně upravené.

Základ tvoří hnědá hmota – větvičky a listy, další na řadě je hmota zelená – odpad ze zeleniny a důležitá je i voda.

Pokud využijete vermikompostér, vzniká vám i tekutina, jíž vytvářejí právě žížaly. Je to vynikající zálivka pro vaše pokojové rostliny. Pokud si pěstujete bylinky v květináči na parapetu či balkoně, můžete ji také využít pro jejich zalévání.

Co všechno se dá kompostovat a co nikoli?

Samozřejmostí jsou slupky z ovoce či zeleniny, zelené listy od některých druhů zeleniny. Do kompostéru můžete však také dát kávovou sedlinu či kávové filtry nebo čajové sáčky.

Do kompostu nedávejte zbytky masa či kosti. Úplně ideální nejsou ani vaječné skořápky. To vše může přilákat hmyz, který pak způsobuje zápach. Do kompostu nedávejte ani zbytky rostlin, které byly ošetřeny pesticidy, napadeny hmyzem nebo jste je odstranili kvůli chorobám.

Related Posts