Tradiční materiál, který provází lidstvo již od dávných dob – to je keramika. Používala se nejen na výrobu hrnků, misek nebo talířů, ale vyráběly se z ní i nádoby na uchovávání olejů vína či obilí.

V současné době je to poměrně oblíbený materiál. Ptáte se proč? Má řadu předností – nepřepaluje se ani při vysokých teplotách, je odolný vůči chemickému působení čistících prostředků, snadno se udržuje, čímž dosahuje vysoké úrovně hygienické čistoty. Nevýhodou, oproti titanu, je jeho horší přilnavost, díky níž musíte používat tuk, i když v minimální míře.

Keramické nádobí

Co se týče keramiky – v kuchyni se uplatňují nejčastěji keramické formy na pečení, zapékací misky, dózy nebo kořenky. V menší míře pak talíře. Oblibu si v polsední době získávají hrnky či konvice, které jsou nejen praktické, ale i krásné, zvlášť pokud je to ruční výroba. Navíc se mohou pyšnit originálními tvary (kulaté, buclaté i hranaté) i netradičními barvami či dekorem.

Další ideální výrobek z keramiky do kuchyně je prkénko. Nezabarví se šťávami z ovoce a zeleniny a velice snadno se dá udržovat v čistotě. Navíc nenabírá pachy, je odolné vůči teplotním změnám.

A co teprve nože s keramickou čepelí. Jsou velice šetrné k ovoci i zelenině, nezničí cenné vitamíny a potraviny díky nim nemění chuť ani vůni.

Dřezy a desky

Keramika se využívá i  na výrobu kuchyňských dřezů či desek (je to nejtvrdší materiál, který se dá použít). Ty bývají v kuchyni poměrně dost zatížené. Musí odolávat vlhkosti, působení chemických látek (čistící a úklidové prostředky, potravinářská barviva, látky pocházející z potravin), musí se dobře udržovat v čistotě. Glazovaný, hladký povrch keramiky neobsahuje žádné póry, tudíž nedochází k žádnému nasávání či zasychání nečistot, které lehce odstraníme. Díky tomu lze prostor udržovat snadno v čistotě.

Její technické vlastnosti i design vyhoví každému stylu a to především díky svému přirozenému vzhledu a velké škále módních vzorů. Chcete – li dotvořit estetický vzhled kuchyně, použijte i keramické obklady stěn, které přispějí k celkové celistvosti kuchyňské sestavy.

Výhodou tohoto materiálu je dlouhá životnost a stálost. Nevýhodou je trochu vyšší pořizovací cena.