BIO je předpona, která se v současné době přidává téměř ke všem oborům lidské činnosti. Dozajista se tedy hodí i k zahradničení. Moderní je bio produkce zeleniny, ovoce i živočišných produktů. Ale co bio odpad? Toho se dnes bude týkat náš článek.

Jste – li majitelé zahrady a její část využíváte pro pěstování zeleniny, určitě se vám kvalitní kompost bude hodit a nemluvě o tom, že si jej vyrobíte sami, tudíž budete vědět, co do něj bylo dáno.

Většina zahrádkářů si láme hlavu, jak se co nejefektivněji zbavit posekané trávy či biologického opadu. Není nic jednoduššího, než si pořídit kompostér, který vám tento problém pomůže vyřešit. A navíc ušetříte peníze, které byste jinak museli vynaložit za kvalitní hnojivo.

Jak na to

Ty tam jsou doby našich dědů a babiček, kdy se kompost nechával „zrát“ v zapadlém rohu zahrady. Kompostér si můžeme vyrobit i sami, ale nabídka trhu je dosti široká, takže není problém nějaký zakoupit.

Typy kompostérů

Nejjednodušším druhem jsou kompostéry dřevěné. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že se vám za nějaký čas, díky použitému materiálu, rozpadnou. Při nákupu se raději vyhýbejte kovovému materiálu, který by do kompostu mohl uvolňovat nežádoucí látky. Ideálním řešením jsou kompostéry plastové.

Co všechno lze „zkompostovat“

Aby kompost „prospíval a zrál“, měli bychom vědět, co do něj patří a které suroviny naopak nedávat.

Ano – tráva, listí, mech, bio odpad z domácnosti, kávová sedlina, čaj, zbytky ovoce a zeleniny (bez chemického ošetření), květy, listí, posekané a nadrcené větvě, třísky, hobliny, kůra, popel ze dřeva.

Ne –  vařené zbytky jídla, kosti, odřezky masa, oddenkový plevel, rostliny napadené chorobami nebo škůdcem, pecky, slupky od melounů a samozřejmě nebiologický materiál.

Vhodné místo

Ideální je spíš stinné místo, neboť sluneční paprsky kompost rychleji vysušují. Než umístíte kompostér, nejprve odstraňte drny a na odkrytou zeminu položte základní vrstvu hrubších klacíků. Poslouží jako drenáž, ale také pomůže při provzdušňování.

Pamatujte na to, že mezi zemí a kompostem nesmí být žádná nepropustná vrstva, která by zabránila přístupu žížal a půdních mikroorganismů, bez nichž bychom žádné kvalitní hnojivo nezískali.

Tip na závěr – kompostéry můžete mít dokonce i doma nebo na balkoně a to díky kalifornským žížalám, které jsou umístěny ve speciální bedničce. Můžete tak získat kvalitní hnojivo pro vaše květiny.

Related Posts