Živý plot chrání nejen vaši zahradu, ale dodá jí i soukromí. Navíc je poutavým zahradním prvkem a nádherným pozadím pro rozkvetlé záhony či skalku.

Aby byl stále nádherný, je potřeba o něj neustále pečovat.

Někteří z nás však dělají řadu chyb, které by mohly plotu uškodit.

Dejte pozor na…

  • Nástroje

Před každou sezonou je potřeba všechny nástroje pečlivě naostřit. Usnadní vám to práci s nimi. Také je potřeba nástroje, po každém použití očistit. Předejdete tak korozi.

  • Řídce vysazené rostlinky

Dřeviny, které sázíme jako živý plot, je potřeba vysadit co nejblíže k sobě (u vyšších plotů tři sazenice na mezer, u nízkých i více). Dobrá je i výsadba ve dvou řadách. Snáze a dříve vypěstujete hustší plot.

Jestliže je plot řídký, můžete do mezer dosadit nové stromky.

  • Správnou volbu plotostřihu

Ruční – malé plochy.

Teleskopické rukojeti – vyšší ploty.

Elektrické nůžky – potřebují přívodní kabel a zdroj elektřiny.

Benzinové nástroje – využijete pro rozsáhlejší ploty.

 

  • Zálivku

Pravidelnou zálivku potřebují především nové sazenice, než se ujmou a vytvoří si dostatečný kořenový základ. Je lepší dávat vodu méně často, ale ve větším množství, aby se dostala do hloubky.

  • Hnojivo

Pokud chcete podpořit růst, můžete použít hnojiva, nesmí však obsahovat příliš mnoho dusíku. V takovém případě dávkujte opatrně. Hnojivo použijte na jaře nebo začátkem léta. Ke konci léta již nepřihnojujte, pletivo nedozraje a neodolá mrazu.

  • Výběr rostlin

Túje sice rostou rychle, ale plot jenom z nich bude obyčejný a nezdobný. Zkuste vysadit třeba ptačí zob, skalník, cesmínu nebo mahonii. Pokud chcete plot vyšší, jsou vhodné například pámelník, habr, buk, hloh, šeřík nebo třeba zlatice.

  • Zástřih

Střih má pro živý plot zásadní význam. Pro začátek může být více radikální, neboť podpoří bohatý růst a větvení.Každý rok je potřeba plot prostříhávat, později jen udržovacím střihem. Nejvhodnějším obdobím pro stálezelené dřeviny je konec srpna či začátek září, listnaté upravujte časně na jaře. Mějte na paměti, že základna plotu musí být širší, než vršek.