Neobvyklý rostlinný svět v malých teráriích může být méně tradiční dekorací, která vnese život do vašeho interiéru. Jakmile jej připravíte, vyžaduje již minimální péči, takže je vhodné i pro ty, kdo mají velmi málo času a přesto chtějí mít doma živou květinovou dekoraci.

Základ pro terárium

Terárium je malé životní prostředí, které funguje podobně jako skleník. Nádoba, která je umístěná v polosvětlém místě, poskytuje rostlinám potřebné podmínky pro jejich život. Vlhkost v půdě i rostlinách se odpařuje, vytváří se vodní pára, která kondenzuje na stěnách terária a vrací se zpět do půdy. Během dne rostliny přeměňují oxid uhličitý na kyslík, v noci zase kyslík na oxid uhličitý. Tento přirozený proces recyklace zajišťuje terárium téměř bezúdržbovost.

Začínáme

Pokud jste se rozhodli, že si takovou dekoraci vytvoříte, budete potřebovat skleněnou nádobu, písek, štěrk či drobné kamínky, suchý mech, trochu půdy, rostliny a dekorativní předměty.

Nádoby pro terárium

Pokud přemýšlíte, jakou nádobu použít, nabízí se celá řada možností. Mohou to být staré skleněné džbány na mléko, nepoužívané cukrářské dózy, akvárium po rybičkách, zajímavou výzvou je stará žárovka. Pokud máte doma staré fotorámečky, můžete si vytvořit miniaturní skleník. Máte doma starý skleněný lustr, který vám zahálí někde v koutě? Přeměňte jej na květinovou dekoraci.a

Na dno nádoby dejte vrstvu písku, štěrku či kamínků, na ní suchý mech a trochu půdy, která dostatečně zakryje kořeny rostlin. Umístěte rostliny a případně ještě dosypte trochu zeminy. Pro oživení můžete přidat některé drobné dekorativní prvky.

Výběr rostlin

Při výběru rostlin sáhněte do nabídky trpasličích kultivarů. Rostou pomaleji. Dobrou volbou jsou sukulenty, kapradiny či vzdušné rostliny.