Aktuální velmi rychle se zvyšující ceny nutí lidi nakupovat do zásoby. A je to tak v pořádku – skvělá možnost, jak z dlouhodobého hlediska něco málo ušetřit. Minimálně se tím předchází tomu, že bychom v obchodech nechávali až příliš vysoké sumy. Jenže kam s potravinami, které se rozhodneme nakoupit navíc? Nabízí se komora nebo sklep, který vybavíme kvalitním regálem nebo dřevěnými bedýnkami. Ale neexistují nějaká pravidla nebo nějaké zásady, které by pomohly se skladováním například suchých potravin? Přece jenom jsou velmi často napadávány moly.

Pozor na škůdce

Právě moli jsou velmi často nevítanými okupanty naší domácnosti. Dostávají se například do mouky nebo kakaa, ale také si nachází své útočiště například v lupínkách do mléka. Proto je důležité, abyste především sypké potraviny uchovávaly správně a tak, aby se do nich zmiňovaní škůdci nedostali.

S řádným uchováváním potravin neotálejte a myslete na to v jakémkoli ročním období a v jakémkoli měsíci. Nezáleží na tom, jestli je u vás chladněji nebo příliš teplo – škůdci mohou napadnout suché potraviny prakticky kdykoliv.

Temno, chlad a také sucho

Regály v nejlepším případě postavte tam, kde panuje chladno, temno a sucho. Nádoby na potraviny, jako jsou skleněné nebo keramické dózy s dobře uzavíratelným a vzduch nepropouštějícím víkem, potřebují mít stabilní chladnější teplotu, nenechávejte ani sypké potraviny na přímém sluníčku, případně u kamen nebo topení. Potraviny sice v takovém případě nepřitáhnou škůdce, ale mohou začít žluknout. Vhodnější je tedy zmiňovaná komora nebo kuchyňská skříň.

Nezapomínáme ani na sucho. Suché potraviny mají totiž tendenci na sebe vázat vlhkost, která by mohla vést ke zplesnivění potravin.

Hlavně bez igelitu

Velmi často se stává, že lidé při skladování suchých potravin používají igelit. Ale mluvíme o velmi časté chybě. Tato metoda suché potraviny před škůdci v žádném případě neochrání. Raději k potravinám přidejte bobkový list, který škůdce zažene.

Related Posts