Jestlipak víte, že energie potřebná pro ohřev vody tvoří z celkového množství nemalou část? Průměrně jde až o čtvrtinu energie spotřebované v domácnosti a v případě nehospodárného provozu může nadělat velkou díru do rozpočtu.

Naštěstí existují způsoby, jak za teplou vodu výrazně ušetřit. Praktické tipy nám prozradili odborníci z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Průměrná spotřeba teplé vody na osobu v domácnosti je 50 litrů. Ale statistika je jedna věc, v praxi může jedinec spotřebovat vody mnohem více. Vždy totiž záleží na osobních nárocích, zvyklostech a zažitých stereotypech. Pokud se vám ty špatné podaří odbourat, ušetříte nemalou částku.

Umístění zdroje ohřevu vody

Nejmenovaný instalatér Hradec Králové upozorňuje, že vše začíná již u samotného projektu. Zdroj ohřevu vody by měl být umístěn tak, aby nebyl daleko od místa spotřeby. Jinak bude docházet k výrazným tepelným ztrátám, což se logicky projeví na spotřebě energie. Velmi důležitá je samozřejmě i volba daného zařízení – to by mělo svou kapacitou odpovídat plánovanému využití.

Nastavení teploty na optimální hodnotu

Spotřebiče pro ohřev vody umožňují nastavení ohřevu v různých teplotních rozmezích – obvykle od 35 po 85 °C. Vodaři Hradec Králové doporučují optimum mezi 55 až 65 °C. Tyto teploty jsou z ekonomického hlediska nejvýhodnější a mimo to minimalizují riziko, že se ve spotřebiči utvoří vodní kámen.

Úspora díky alternativním zdrojům

Velkou úsporu mohou vaší peněžence přinést i alternativní zdroje energie. Počítejte však s určitou počáteční investicí. Příkladem jsou solární kolektory, které vám během roku umožní získat až 65 % energie pro ohřev vody přeměnou energie získané ze slunečního záření. Za zmínku však stojí také úsporná tepelná čerpadla.

Instalatéři Hradec Králové zákazníkům doporučují také spořiče vody zvané perlátory. Montáž je jednoduchá a efekt nezanedbatelný. Díky perlátoru výrazně klesá průtok a tedy i spotřeba teplé vody.

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts