Ochrana podlah patří k základním úkonům, ať už máte doma dřevěné parkety nebo keramickou dlažbu. Každá podlahová krytina má ale svá specifika a nároky na údržbu.

Pravidelná údržba je základ pro krásnou podlahu

Dřevěné podlahy působí hřejivě a útulně. Dřevo jako takové patří k nejstarším stavebním materiálům a předpokládá se u něj dlouhá životnost. Aby tomu tak skutečně bylo, je nutné se o něj správně starat. Ochrana dřevěné podlahy začíná výběrem správného produktu na pravidelnou údržbu. Čisticí prostředek Maxx Magic Ecolab lze použít na podlahy s ochrannou disperzí i bez ní, ale i na keramickou dlažbu. Vytřete s ním tak klidně i koupelnu.

Dřevěné podlahy jsou citlivé na vlhkost, jejímž vlivem mohou měnit tvar. Abyste se tomu vyhnuli, vytírejte je maximálně jednou týdně dobře vyždímaným mopem. V ostatní dny postačí zametení nebo vysávání.

Nedejte rýhám šanci

Velkým strašákem dřevěných podlah jsou rýhy a odřeniny vznikající přesunem nábytku a židlí nebo přinesením štěrku a písku na botách. Proto se před vstupem na podlahu vždy zouvejte a styčné plochy nábytku opatřete měkkou filcovou podložkou.

Voskované a olejované podlahy potřebují jinou ochranu než ty lakované. V prvním případě použijte tekutý nebo tvrdý vosk, který na nich vytvoří lesklý film a dodá jim vodoodpudivé a protiskluzné vlastnosti. Také vyplní případné nerovnosti. Lakované podlahy nevyžadují žádnou zvláštní péči, jednou za čas je ale můžete přetřít leštěnkou, která bude sloužit jako ochranná vrstva před opotřebením.

Na skvrny pozor

Dejte velký pozor na skvrny, pokud zaschnou, jejich odstranění bývá obtížné, zejména pokud se jedná o červené víno nebo kávu. Pokud se nedají setřít běžným vytíráním, zkuste je potřít trochou mýdla a vydrhnout jemným hadříkem. Nepoužívejte agresivní chemické přípravky, které by mohly podlahu poškodit. Skvrny od podrážek bot nebo mastné skvrny zkuste odstranit technickým lihem či benzínem.