Skvrnám na koberci se nevyhne asi nikdo z nás. Vznikají z různých důvodů – vylité víno, káva či čaj, občas něco utrousí děti..
Koberce absorbují prach, pokud máte doma zvířecího mazlíčka, tak i jeho chlupy. Jsou sice stylovým doplňkem našeho interiéru, tepelně izolují, odhlučňují a jsou příjemné při chůzi naboso, ale hůře se udržují a odstranit z nich některé skvrny není úplně snadné.

Jak na to?

Červené víno

Tyto skvrny nám nahánějí asi největší hrůzu. Při jejich odstraňování je důležitý okamžik zásahu. Skvrnu silně posolíme, necháme chvíli působit a následně propláchneme minerálkou nebo sodovkou.

Bílé víno

To lze odstranit snadněji – pomůže horká voda s trochou saponátu nebo teplý líh.

Pivo

Skvrny od piva vyčistíme octem. Použít můžeme i čistý alkohol.

Káva a čaj

Je třeba jednat rychle. Vezmeme suchou bavlněnou nebo papírovou utěrku a snažíme se „odsát“ co nejvíce tekutiny z koberce. POZOR – postižené místo netřeme, osušku pouze přikládáme. Následně skvrnu potřeme citronovou šťávou, kterou necháme chvíli působit. Poté řádně promyjeme čistou vodou.

Další možností je místo omýt vodou a opatrně vetřít kuchyňskou sůl, kterou necháme chvíli působit. Následně vysajeme a propláchneme vodou s čistícím prostředkem.

Pokud jsou již zaschlé, pomůže benzín. Také je můžeme pokapat citronovou šťávou a očistit vlažnou vodou a hadříkem. Další možností je směs alkoholu a bílého octa. Také můžeme místo potřít glycerínem, po chvilce pokapat lihem. Následně vyčistit saponátovým přípravkem.

Mastné jídlo

Čerstvé mastné skvrny pomůže zlikvidovat mouka, kterou postižené místo posypeme, počkáme, až mouka tuk nasaje. Následně vyčistíme pomocí houbičky, saponátu a horké vody.

Žvýkačka v koberci

Pomůže nám led, který přiložíme na postižené místo. Žvýkačka díky němu ztuhne a jde snadněji sundat.

Čokoláda

Nejlépe nám poslouží roztok z jednoho dílu octa a jednoho dílu lihu.

Jogurt

Necháme zaschnout, následně vykartáčujeme. Pokud by na koberci zůstaly ještě nějaké zbytky, dočistíme vlažnou vodou.

 Kakao

Tady lze použít studenou vodu, ocet či citronovou šťávu. POZOR na teplou vodu – kakao se totiž v tomto případě vpije do vláken koberce a může se stát, že vám skvrna na koberci již zůstane.