Slunce je sice příjemné, ale nesmí jej být příliš. Terasa či lodžie zalitá sluncem se může proměnit v peklo. Pokud ji chcete ochránit před příliš velkým množstvím paprsků, pořiďte si markýzu. Současné markýzy mohou být i voděodolné (textilie je impregnována) a to umožňuje posezení téměř za každého počasí.

Jsou konstruovány tak, aby je majitelé mohli nechat vytažené i v době své nepřítomnosti. Zastíní totiž dlažbu na terase, která jinak akumuluje teplo. Díky tomu budete mít i v interiéru příjemný chládek.

Podle čeho vybrat tu správnou?

  • Barevně by měla ladit s barvou fasády a tvarem s domem či střechou.
  • Barvy volte takové, které se snadno udržují, oblíbenou bývá stříbrná, světle hnědá či s jemným barevným přechodem. Ani na pruhovaných textiliích nebývá zašpinění tolik vidět.
  • Důležitá je i orientace terasy či balkonu, nad nimiž bude markýza umístěna.
  • Potahová látka by měla mít UV filtr, zabráníte spálení pokožky, přestože budete ve stínu.
  • Kvalitní impregnace látky zajistí, že markýza „přečká“ i lehčí letní déšť.
  • Pevná a spolehlivá konstrukce je také velmi důležité hledisko.

Konstrukce

V nabídce jsou konstrukce pevné nebo pohyblivé. Pevné slouží pro trvalé používání a pohyblivé se dají zavinout pomocí ručního či elektrického pohonu.

Některé druhy textilií

Akrylové látky zajistí nepromokavost, jsou odolné proti UV záření, špiní se minimálně, barva je poměrně trvanlivá.

Polyesterové látky odolávají UV záření a mají jednoduchou údržbu.

Screen látky se vyrábějí ze skelných vláken, zadržují velké množství tepla – fungují jako tepelný štít. Odolávají téměř jakýmkoli klimatickým podmínkám.

Připravte se na teplé letní dny a pořiďte si na vaši terasu, balkon či pergolu markýzu. Vytvoříte si tak stín, který vám zpříjemní odpolední venkovní odpočinek či setkání s přáteli.