Renovujete byt a rozhodli jste se pořídit si i novou sedací soupravu. Zvažujete nejen tvar, ale i materiál a láká vás kůže?

Je to na pohled krásný a na dotek příjemný materiál.  Pokud však máte doma malé děti či zvířecího mazlíčka, je volba tohoto materiálu na zváženou.

Umístění v pokoji

Kožený materiál má rád stálé klimatické podmínky, jeho přítelem není ani vlhkost ani přímý tepelný zdroj (radiátory či krbová kamna). Také sluneční paprsky mu neudělají dobrou službu – barva bledne a kůže tvrdne.

Při výběru barev mějte na paměti, že světlé odstíny pomůžou prosvětlit pokoj, takže jsou ideální do menšího prostoru. Tmavší barvy zase sedací soupravu zvýrazní, díky čemuž se stane dominantou celé místnosti. Barva by také měla ladit s místností, v níž bude nábytek umístěn.

Jak o kůži pečovat

Vzhledem k tomu, že pořízení kožené sedací soupravy bývá zpravidla nákladnější investice, zajisté budeme chtít, aby nám co nejdéle vydržela, proto o ni musíme pečlivě pečovat.

  • Před samotným čištěným je potřeba povrch řádně setřít, vhodná je například utěrka z mikrovlákna. Použít můžeme i vysavač s jemným kartáčkem. Díky tomu odstraníme pevné nečistoty a prach. Následně vtíráme jemným aplikátorem čistící přípravek. Nesmíme zapomenout ani na záhyby a švy.
  • Pro čištění a impregnaci používáme pouze přípravky určené pro konkrétní druhy koženého povrchu. Jiné čisticí přípravky (prací prášky, aviváže či chemikálie) by mohly povrch poškodit – ztvrdne nebo se na něm vytvoří mapy, které praskají.

Impregnace

Vyčištění povrch impregnujeme, opět přípravky k tomu určenými. Díky těmto přípravkům bude kůže odolnější a ochráníme ji před případnou vlhkostí.

Čištění a impregnace pomáhají oživit barvy, prodlouží se trvanlivost a pěkný vzhled. Tyto činnosti bychom měli provádět alespoň dvakrát do roka.

Několik rad na závěr:

  • Na kožený nábytek nepokládejte noviny či časopisy – mohlo by dojít k proniknutí novinového barviva do kůže a zbarvit její povrch.
  • Pro sezení užívejte místa střídavě, předejdete tak rozdílům ve vzhledu kůže.
  • V období vlhka hodně větrejte.
  • Před aplikací jakéhokoli prostředku raději proveďte nejprve zkoušku na méně viditelném místě.

Related Posts