Popínavé rostliny dají domu jedinečnou atmosféru, branky a podloubíčka promění na romantická místa, pergolu nádherně odstíní, pomůžou zakrýt třeba starý drátěný plot, který díky nim nádherně ožije.

Navíc nezaberou téměř žádné místo, což ocení především majitelé malých zahrádek a dvorků, především ve městech, kde rostlinky pomohou léčit různé neduhy – množství prachu, nadměrnou akumulaci tepla a ne příliš kvalitní vzduch.

Výběr rostlin

Pokud chcete nechat zarůst fasádu, jsou vhodné druhy, které se umí přichytit přímo na zdi. Povrch fasády však k tomu musí být uzpůsoben – hrubá omítka, kamenné či cihlové zdivo.

Studená severní strana

Severní místo je vlhčí a chladnější, proto se do této části hodí rostliny houževnatější. Již staří Řekové používali břečťan pro ozelenění atrií. Navíc vaši stěnu ochrání i v zimě. Poměrně rychle se rozrůstá do šířky a rychle šplhá vzhůru. Další možností je podražec, který vám stěnu pokryje téměř neproniknutelně.

Východní strana

Na tomto místě se bude dařit přísavníku, který dokáže obrůst celou plochu. Na podzim se zbarví do nádherné červené a vínové barvy. Díky svým krásným květům jsou oblíbené i plaménky, původní rostlinka má velké množství drobných kvítků, výhodou je její odolnost. Šlechtěné druhy mají naopak květy velké a plné, ale zase jsou choulostivější. Nádhernou kvetoucí popínavkou je vistárie se svými bohatými, modrofialovými květy ve tvaru hroznů. Královnou mezi popínavými rostlinami je bezesporu růže. Pro svůj růst potřebuje hlubokou a výživnou půdu a slunné, chráněné, ale vzdušné místo. Omamnou vůni nám dá jasmín, který také potřebuje chráněné stanoviště. Další rostlinky, které zde můžeme vysadit, jsou například zimolez nebo řapíkatá hortenzie.

Popínavé letničky

Jsou lehké a mohou se tedy pnout kolem proutěných konstrukcí. Díky svým výrazným květům je velice oblíbený hrachor, zářivé květy má též lichořeřišnice, jejíž mladé listy můžeme použít na salát.

Nejen krása, ale i užitek

Slunné a chráněné kouty, pergoly i jižní zdi nabízejí prostor pro velmi dekorativní i nadmíru užitečnou rostlinu – vinnou révu.  Můžeme zde vysadit i aktinidii čínskou a těšit se na její plody – kiwi.

Related Posts