Bydlení, ve kterém se klade důraz na propojení člověka s přírodou, se stává již poměrně významným trendem. Proto člověk neustále vymýšlí dokonalé imitace přírodních materiálů. Ale co si budeme povídat, právě těm přírodním se nic nevyrovná.

A jak dostat do svého bytu pocit přírodní čistoty a harmonie a navrátit bydlení ducha přírody? Zkuste vsadit na přírodní textilie. Určitě neprohloupíte.

Lněné tkaniny

Mají v sobě kouzlo přírody, které žádný jiný materiál nemá. Jednou z nejdůležitějších vlastností lněného vlákna je jeho pevnost.  K záporným vlastnostem lněných výrobků patří jejich mačkavost, která souvisí právě s tuhostí a tvrdostí vláken. Lněné výrobky je nutno žehlit vlhké až mokré a při vysoké teplotě. V bytových textiliích má len stále místo v podobě ložního prádla. V létě příjemně chladí a jeho trvanlivost nemá konkurenci.
Neocenitelnou službu vykonávají lněné výrobky v kuchyních a jídelnách. Lněné utěrky jsou stále potřeba k doleštění skla.

Bavlna

Sotva najdete příjemnější materiál než 100% bavlnu. Bavlněné textilie se v interiéru uplatní především jako ložní a stolní prádlo, záclonovina nebo nábytkové potahy. Materiál z čisté bavlny je měkký a jemný, zároveň také poddajný, pevný a pružný. Bavlna má velmi dobrou savost potu a je prodyšná. Nevýhodou však je, že žmolkuje, snadno se mačká a praním postupně ztrácí barvu.

Vlna

Je to textilní tkanina, pro jejíž výrobu je použita pokrývka různých zvířat. Nejběžněji používaná je ovčí vlna. V zimě hřeje, v létě chladí, dobře absorbuje vlhkost, je nehořlavá, relativně nemačkavá. Nevýhodou vlněných výrobků je to, že plstnatí a to v případě, že jsou vystavené horku. Do interiéru jsou ideální vlněné koberce, protože mají tepelně izolační vlastnosti, odpuzují špínu na kraj vlákna, jsou antistatické a téměř nehořlavé. Velice pomalu se sešlapávají a to díky pružnosti a odolnosti vlákna.

Juta, netkaný textil

Získává se z různých druhů jutovníku, který roste jen ve vlhkých tropických podmínkách. Je to vynikající dekorační materiál. Je určená k aranžování interiérů a k tvorbě nejrůznějších ozdobných a dekoračních prvků, v čalounictví.
Materiál tkaniny je ekologický, nezatěžuje životní prostředí. Je to estetický, čistě přírodní materiál s širokým okruhem použití, který lze snadno stříhat na požadované rozměry a má mimořádnou pevnost a trvanlivost.

Related Posts