Možná už jste někdy zaslechli větu, že nejsladší na světě je spánek. Něco na tom bude, protože spánek není jen uklidňující činnost, během které načerpáme energii a zbaví nás kruhů pod očima. Kvalitní spánek ovlivňuje spoustu oblastí našeho života a nabízí na jednu zdravotní výhodu.

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je klíčem pro zdravý životní styl. Je významný z pohledu naší psychiky i fyzické kondice. Jeho délka je individuální, nicméně optimální doba pro dospělého člověka činí 6 až 8 hodin denně. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, zejména pak postel a matrace, na které trávíme během noci onen čas, jež v součtu představuje třetinu života. Význam spánku byl v minulosti opomíjený, nicméně se neustále potvrzuje, že spánek přináší nesporné výhody.

Lepší paměť

Spánek zlepšuje paměť, která je během spánku překvapivě zaneprázdněná. Během tohoto času se upevňují vzpomínky a dokonce procvičují dovednosti, které jsme se naučili v době, kdy jsme byli vzhůru. Proces se nazývá konsolidace. Jednoduše řečeno, pokud se budete chtít něco naučit, půjde vám to mnohem lépe, když se pořádně vyspíte.

Lepší a delší život

Vědci se shodli na tom, že příliš málo spánku, nebo naopak mnoho, má za následek kratší život. Překvapilo vás to? Jasné je jedno: Pokud lépe spíte, budete i lépe žít.

Vliv na zdraví

Ne jeden výzkum prokázal, že osoby, které spí šest a méně hodin za noc, mají vyšší krevní hodnoty zánětlivých bílkovin než ti, co spí více. Optimální dobou spánku tedy zamezujete zánětlivým procesům. A jak je známo záněty jsou spojené se srdečním onemocněním, mrtvicí, cukrovkou, artritidou či předčasným stárnutím.

Lepší sportovní výkony

Kvalitní a dostatečný spánek dodává energii. Tu potřebujeme během dne k běžným činnostem, ale pomáhá také k lepším výkonům. Z pohledu sportovce, je spánek zásadním a jednoduchým způsobem, jak dosáhnout lepší kondice vedoucí k vítězství.

Učení ve škole jde snáze

I školákům jde učení lépe a dosáhnou lepších známek, pakliže si během noci odpočinou. Dle studií bylo prokázáno, že dlouhodobý nedostatek spánku jednoznačně poškozuje schopnost učit se. S tím souvisí i soustředění. Zatímco probdělá noc se u dospělého projevuje ospalostí během dne, děti jsou naopak hyperaktivní, což rozhodně také není dobře.

Optimální váha

Pokud potřebujete zhubnout, případně si chcete udržet váhu, se kterou jste spokojení, opět je pro vás spánek důležitý. Když ho je málo, budete potřebovat málo energie doplnit jídlem, hlavně sladkostmi. Příjem sacharidů, jak je známo, by se měl v případě hubnutí omezit.

Snižuje stres

Co se zdraví týče – stres a nedostatek spánku jsou prakticky to samé. Obojí ovlivňuje kardiovaskulární zdraví. Spánek v každém případě stres snižuje a vy tak budete mít lepší kontrolu nad krevním tlakem. Nehledě na to, že dlouhodobý stres a nedostatek spánku přispívá k depresi.

Zásadní tip vedoucí k lepšímu spánku

Možná jste ani netušili, na čem všem se málo spánku podepíše. Jak už jsme zmínili v úvodu, kvalitu spánku značně ovlivňuje stav vaší matrace. Zamyslete se nad tím, zda nepotřebuje vyměnit a pokud ano, investujte do nové. Ideální řešení představuje matrace na míru přímo od výrobce, který dokáže maximálně uspokojit vaše požadavky. Přitom nebudete muset sáhnout hluboko do kapsy a můžete si dovolit i luxusní matrace

Informujte se například u společnosti Grossmann spol. s r.o. na stránkách www.grossmann-matrace.cz, kde najdete jednu z nejširších a nejkvalitnějších produktů pro zdravý spánek na trhu.