Výběr kvalitních a dobře vypadajících oken nemusí být jednoduchý. Okna by totiž měla nejen plnit svůj primární účel a přinášet do domova světlo, měla by však dobře ladit s vaším domovem a dotvářet útulnou atmosféru. Jaká okna jsou však ideální právě pro vás a váš domov?

Typy

Na výběr máte zpravidla ze tří základních druhů oken, a to dřevěných, hliníkových a plastových. Rozhodovat se při jejich výběru můžete podle několika zásadních kritérií. Rozhodující je totiž nejen samotný materiál, ale také to, jaké bude členění oken, jaká okna vyžadují největší péči, cenová relace a to, jak se daný materiál hodí k vašemu domovu. Pořídit okna, která pro vás budou ta pravá, není zcela snadné.

Výhody

Pravdou je, že plastová okna jsou moderní, lidé si je často pořizují, a to především díky tomu, že jsou takřka bezúdržbová, mají dlouhou životnost a jsou cenově dostupná. Zvolit plastová okna tak pro vás může být dobrou volbou. Plastová okna se však nemusí hodit ke každému typu domu. Druhou možností jsou okna dřevěná, která nabízí skvělé vlastnosti, navíc vypadají opravdu nádherně. Třetí možností jsou okna hliníková, která vás překvapí nadčasovým designem. Hodí se do moderních domů a vynikají svou kvalitou.

Péče

Co se týká péče, bezúdržbová jsou okna plastová a hliníková. Asi nejnáročnější jsou okna dřevěná, kde se údržba dotýká zejména povrchové lazury. Přesto mají vynikající termoizolační schopnosti a hodí se do klasických staveb a roubenek. Základní péče, jako je mytí skel či promazávání kování, je nutné u všech typů oken provádět pravidelně.

Design

Nezapomínejte nikdy na vhodně zvolený typ oken, jejich barvu a provedení tak, aby se hodila k vašemu bytu či domu. Nevhodně zvolená okna mohou mít na vzhled nemovitosti opravdu velký vliv, a to mnohdy i negativní.

Related Posts