Každý, kdo má zahradu, ví, jak důležité je ji nachystat na zimu. S blížícími se prvními mrazíky byste neměli otálet a pustit se do prací hned na začátku podzimu. Na jaře se tak vaše zahrada probudí v plné kráse. Pokud jste zahradníci začátečníci, jistě oceníte naše rady.

Posekaný trávník je základem

Trávník na zimu nenechávejte neposekaný. Jarní tráva by pak hůře vyrůstala a na místo úhledného zeleného koberce byste se dočkali nevzhledného divokého porostu. Trávu můžete nechat o něco vyšší a chcete-li dokonalý anglický trávník, ošetřete jej postřikem. Pokud však dáváte přednost zahradě bez chemie, ponechte jej tak, jak je, nebo ho lehce poprašte kompostem, který by měl být součástí každé zahrady.

Pro menší plochy dobře poslouží elektrická sekačka, pokud se nechcete zaobírat kabelem, lze zakoupit sekačky s akumulátorem. Moderní jsou také robotické sekačky. Někomu naopak vyhovuje elektrická kosa. Na velkých zahradách je nezbytností motorová sekačka či zahradní traktor.

Zbavte zahradu spadaného listí

Spadané listí ze stromů a keřů začne na jaře tlít, proto je dobré se ho zbavit na podzim. Na menší zahradě si vystačíte s hráběmi, komfortněji to jde s vysavačem nebo fukarem.

Ošetření živých plotů, keřů či stromů

Ve druhé polovině října sestříhejte živý plot. Obdobně se postarejte o keře, ostružiny nebo maliníky. K tomu budete potřebovat kvalitní nůžky na živé ploty. Následně okolo kořenů nasypte kůru nebo štěpky. V případě druhé možnosti můžete využít vlastní přebytky z popadaných nebo prořezaných větví zpracovaných ve štěpkovači.

Jste-li sadaři, jistě víte, že prořezávání stromů je nutností. Řezy se provádějí po sklizni. Péči ale potřebují i okrasné stromy. Základní výbavou k této činnosti je řetězová pila nebo odvětvovač. Pro menší větve můžete využít i obyčejnou pilku.

Péče o záhony

Veškerou úrodu máte sklizenou. Tím ale práce nekončí. Záhony je potřeba odplevelit a zrýt, případně je lehce pohnojte. Nezapomeňte, že podzim je také obdobím sázení nových plodů – třeba ovocných stromů, cibulovin nebo i borůvek.

Okrasné záhony odplevelte a zryje. Trvalky přikryjte zeminou, růže ostříhejte a obklopte je chvojím. Hodláte-li záhon rozšiřovat, zasaďte narcisy nebo tulipány.

K péči o záhony budete potřebovat praktický rýč, motyčku a zahradní rukavice. Pro větší plochy je vhodné pořízení kultivátoru, který půdu pěkně provzdušní. Před zimou také nezapomeňte všechny záhony dostatečně zalít, aby byly kořínky hydratovány do zásoby.

Další činnosti, na které byste neměli zapomenout

Před zimou vypněte vodu, vyprázdněte hadici a pokud můžete, odkliďte ji na suché místo. Prodloužíte tak její životnost. Veškeré zásobníky s vodou vypusťte nebo odčerpejte pomocí čerpadla. Zmrzlá voda zvětšuje svůj objem a barely nebo sudy by mohly prasknout.

Nezapomeňte odklidit veškeré nářadí, hlavně zahradní aku náčiní by nemělo být vystaveno mrazu, protože se tak ohrožuje životnost baterie.

Důležitá je samozřejmě i hygiena, nářadí očistěte, omyjte skleník. K tomu se bude hodit tlakový čistič a další zahradní příslušenství. Budete tak dokonale připraveni na jaro.

Zahradní techniku, která se hodí nejen na podzim, zakoupíte jednoduše v e-shopu Electro Worldu. Seženete zde vše od rukavic, přes hadice až po nejmodernější vychytávky.