Přečkat zimu stojí ptáčky, kteří zde přezimují, mnoho energie, proto potřebují hodně potravy. V naší krajině však není dostatek křovinatých mezí a přirozených lesů, kde by všichni našli obživu. Zima sebou přináší i nedostatek hmyzu, který je chovaný pod zemí. Společně s larvami jsou zde před ptáčky dobře ukrytí. Proto sýkorky, brhlíci, červenky a další hmyzožraví ptáci v zimě přecházejí na makrobiotiku, tedy plody a semínka.

Nedostatek přirozené obživy ovšem není jediný problém, se kterým se v zimě ptactvo potýká. Jsou to například prosklené plochy, kočky nebo insekticidy  Proto je nesmírně užitečné zabránit i přirozenému úhynu, ke kterému za krutých zim pravidelně docházelo.

Abychom ptáčkům spíše než pomohli, neuškodili, musíme je krmit správně. Krmítko je potřeba postavit či zavěsit na bezpečné a klidné místo, na které si zároveň můžeme dopřát dobrý výhled, hodující hosté totiž rozveselí každý náš den.

Ptačí hody na větvi

Krmítka mohou mít nejrůznější rozměry a podoby. Vytvořit můžeme výtvarné dílo, které nejen splní svůj účel, ale také bude působit jako krásný přírodní doplněk. Ideálním materiálem je dřevo, hodí se však i proutí.

Pokud nebude zavěšené pod vlastním přístřeškem, je nutná stříška. To proto, aby bylo krmivo chráněné před deštěm a sněhem. Krmítko by mělo být prostorné, aby se dovnitř vešlo více ptáčků najednou a také větší strávníci. Dno je vhodné opatřit ohrádkou, aby semena nepadala na zem. Při sběru ze země jsou ptáci snadnou kořistí pro kočky, které mají na svědomí velké množství ptactva. Proto je nutné krmítko umístit tak, aby se přímo k němu kočky nedostaly.

Krmit pouze zdravě

Zásady zdravého ptačího stravování jsou jednoduché: Do krmítka nedávejte nic praženého, slazeného ani soleného. Ani tvrdé pečivo není vhodnou stravou pro ptactvo.
Ideální  jsou veškerá syrová a sušená semena, ořechy a plody.

  • slunečnice, proso, mák, lněné semínko, obilí
  • ovesné vločky, kousíčky syrového masa, strouhaná mrkev a přírodní lůj nebo sádlo
  • ořechy
  • sladké ovoce

Nutná je kontrola krmítka, aby suchá strava nenavlhla a neplesnivěla, stejně tak i kousky čerstvého ovoce.