Proto, aby nám práce na zahradě přinášela radost, je jistojistě důležité pořídit si kvalitní nářadí. To samo o sobě nestačí. Důležité je, se o něj starat, aby nám stále stejně dobře sloužilo.

Nejlepší je, po skončení sezony ho dostatečně ošetřit a také správně uložit. Předejdete tak minimálně zrezivění kovových částí. Pokud se přesto na některých částech rez objeví, vše lze napravit. Nyní je pomalu na čase nářadí zkontrolovat a zjištěné závady odstranit a opravit, aby až sezona vypukne, nám bylo skvělým pomocníkem.

Kovové části nářadí, které zrezivěly, obruste jemným smirkovým papírem, poté čepele naostřete brusným kamenem nebo speciální kovovou bruskou na nářadí. Poté je natřete rostlinným olejem, nejlépe hutným ricinovým. Impregnace lněným olejem zase prospěje dřevěným násadám. Choulostivé nářadí můžete proti zrezivění chránit tak, že je po každém použití ponoříte do alespoň 30 cm hlubokého vědra, naplněného olejem napuštěným pískem.

Zahradnické nůžky

Zkontrolujte, zda jsou dostatečně ostré –  důkladně naostřené nůžky usnadní práci  a jsou šetrnější i vůči rostlinám. Ostří je třeba brouskem ošetřovat pravidelně.
Navíc můžete potřít všechny části nůžek olejem. Olejová emulze ochrání celou plochu čepele i celý mechanismus. Po každém použití nůžek očistěte čepele a sterilizujte je lihem. Zabráníte tak přenášení chorob.

Rýč

I rýč můžete před sezónou naostřit, s ostrou čepelí se snáze pracuje. To samé platí pro motyky a motyčky.
Při výběru dbejte na pohodlnou nášlapnou plochu a správnou délku násady. Z příliš krátké vás budou bolet záda. Aby se s nimi dobře pracovalo, měl by vám konec násady sahat přibližně po prsa, nejvýš po ramena. Existují i násady teleskopické, které si snadno upravíte podle potřeby.

Zahradní stroje

V sezoně představuje oprava zahradních strojů problém. Zvlášť pokud je zásah většího rozsahu a technika je pak nepoužitelná po delší dobu. Proto se vyplatí případné zásahy předvídat a správně provádět údržbu.

Náročnější opravy je lépe svěřit do rukou odborníkům, avšak s drobnými opravami a údržbou si šikovný zahradník poradí sám.