Problematika graffiti rozděluje veřejnost na dva tábory. Na jedné straně stojí zastánci a propagátoři, na straně druhé pak majitelé posprejovaných fasád. Pokud stojíte na břehu společně s poškozenými, nepřestávejte číst. Prozradíme vám, jak se graffiti a dalších nečistot zbavit a postarat se o to, aby se váš majetek dostal mimo hledáček vandalů.

Dostat graffiti pryč vlastními silami není snadné

Vyčistit fasádu či jiný povrch od barvy ze spreje není ani zdaleka tak snadné jako její aplikace. Pro ostříleného sprejera není problém pomalovat deset metrů čtverečních plochy za hodinu. Odstranit tak velkou malbu bohužel trvá podstatně déle.

Ve specializovaných obchodech sice narazíte na přípravky, kterými lze barvy ze sprejů odstranit, ovšem v praxi je těžké vybrat ten správný. Nevhodně zvoleným čistidlem graffiti rozmažete a v konečném součtu zaplatíte spoustu peněz bez výsledku. Mnohem jistější je čištění od graffiti pod taktovkou profesionálů.

Jak probíhá profi čištění?

Obrátíte-li se na firmu, která se odstraňováním graffiti zabývá, fasáda vašeho domu bude opět jako nová. Technik nejprve provede vzorek čištění na menší ploše a bude-li vám stupeň vyčištění vyhovovat, domluví se s vámi na termínu realizace.

Preventivní antigraffiti nátěry

Jakmile je fasáda čistá, budete se muset rozhodnout, zda se spolehnete na štěstí (budete doufat, že se sprejer na místo činu nevrátí), nebo se vydáte cestou prevence. Firmy, které se zabývají čištěním fasád od graffiti, totiž nabízí také aplikaci antigraffiti.

Antigraffiti nátěr vytvoří na povrchu hydrofobní vrstvu, která zachová původní vlastnosti materiálu a lze ji snadno a rychle vyčistit. Další pokusy vandalů tak budou marné.

Spoustu dalších informací o čištění graffiti a antigraffiti nátěrech najdete na www.graffiti.cz.