Podlaha je nejzatíženěnjší částí domu a tak by jí měl každý majitel věnovat náležitou pozornost. Dnes je na trhu široký výběr materiálu, který je vhodný pro danou místnost v domě od složení, přes barvu a design. Jedním s takových materiálu pro pokládku podlah v domě je vinyl. Je to poměrně nový druh podlahy, který se ovšem velice rychle ujal a v podstatě je to blízký příbuzný klasickému PVC. Ovšem nejen o viynlových podlahách je tento článek.

Co je to vinyl

Jak už bylo řečeno, vinyl je vylepšené PVC, kdy bylo známo již dříve. Postupem času a vylepšenou technologií se stal právě vinyl velmi vhodným materiál pro podlahy nejen v domě, ale i v komerčních budovách. Má výborné vlastnosti a jednou z nich je odolnost proti vlhkosti. Vinyl je vícevrstvá podlaha, stejně jako laminát. Počet vrstev ve struktuře se může lišit v závislosti na výrobci. Základna z PVC, která může být vyztužena skleněnými vlákny nebo přidáním křemičitého písku je zodpovědná za pevnost této podlahy, pomáhá vyhnout se promáčknutí, které mohou způsobit nábytkové nohy nebo podpadky. Dekorativní vrstva je zodpovědná za vzhled podlahy a ochranná vrstva poskytuje odolnost a snadnou údržbu.

Kde je možné vinyl použít

V dnešní době si vinylové podlahy aktivně získávají své místo v obytných a veřejných prostorách, jejich podíl na trhu se zvyšuje díky jedinečným vlastnostem. Využít je lidé mohou jako dokonaloé podlahy pro školní zařízení nebo úřady či jiné veřejné budovym. Vhodné jsou rovněž do zdravotnických zařízení.

Jaké vlastnosti tento druh podlahy má:

  • Odolnost proti vlhkosti
  • Dobrá stabilita a odolnost
  • Široký výběr designu a barev
  • Snadná pokládka podlahy
  • Tepelně izolační vlastnosti

A co třeba klasické masivní parketové podlahy

Pokud se člověk rozhoduje, jakou podlahu si zvolí pro svůj cům, jsou dřevěné podlahy velkým protivníkem moderních podlah. V podstatě jde o nejpevnější podlahy vůbec, jsou z přírodního materiálu a vypadají v domě opravdu nádherně. Zejména pokud jde o parketové podlahy. Jejich vzhled je dokonalý a výhodou je, že se takový druh podlahy dá dobře zrenovovat, třeba i dvakrát.

Renovace parket

Renovace parket

Dřevo jako ekologický materiál

Dřevěné podlha mají jistě navrch, jde o ekologický materiál a lze o takových podlahách říci, že je to dokonalý materiál, který má nenahraditelnou strukturu. Navíc dřevo také nádherně voní. Takovéto podlahy lze rovněž nalakovat, aby nedošlo k mechanickému poškození. Nevýhodou tohoto typu podlah je ten, že sřevo nemá rádo vlhkost a vodu, takže není vhodné do koupelny či kuchyně.

Rozdíly jsou viditelné

Jestliže je tedy třeba zhodnotit oba druhy podlah, je třeba říci, že obě podlahy, jak vinylová tak dřevěná, má svá specifika a je něčím výjimečná. Člověk se musí rozhodnout podle vlastního úsudku, o kterou z podlah má zájem, a která mu bude dělat službu po dlouhá léta.