Pomalu se začíná oteplovat a nastává čas pro přípravu venkovního odpočinkového prostoru. Na balkonu si můžeme vytvořit nádherný relaxační koutek, který poslouží jak k odpočinku, tak i k posezení s přáteli.

Panelákové balkony

Pokud bydlíte v paneláku a nemáte zahrádku, je balkon jedno z mála míst, kde můžete relaxovat jako na zahradě. Je však důležité vhodně si tento prostor, který je velice omezený, správně upravit.

Panelákové balkony vyžadují, díky malému prostoru, kreativní přístup, nápady a šikovné ruce.

Několik typů:

  • Vyhněte se nábytku masivnímu – zastíní celou plochu.
  • Ideální jsou skládací židle a sklápěcí stolek. Ten lze připevnit ke zdi nebo zavěsit na zábradlí.
  • Materiál volte takový, který odolá povětrnostním podmínkám a vodě. Nemusíte jej pak při každém mírném dešti ihned uklízet.
  • Většina balkonů neposkytuje soukromí. Chcete – li si však alespoň částečně nějaké zajistit, využijte markýzu, či slunečník. Ten se dá snadno připevnit k zábradlí.
  • Balkon můžete doplnit květinovou výzdobou a barevně sladěnými poduškami, které vám umožní odpočinek po náročném pracovním dnu.
  • Dojem z venkovního posezení umocníte použitím zátěžového koberce v zelených tónech.

Květiny

Základ pro květinovou výzdobu by měly tvořit trvalky, případně mrazuvzdorné dřeviny, které se dají využít celoročně. Atmosféru odpočinku nádherně dokreslí zakrslé druhy jehličnanů v elegantním květináči či netradiční nádobě.

Máte – li balkon, který směřuje na sever, můžete jej ozdobit fuchsiemi (pozor na vítr), venkovními druhy pantoflíčků, begoniemi, klematisem (popínavka i nízký keřík) nebo lobelkami.

Jižní či západní stranu ocení sedmikráska, pelargonie, muškáty, jiřiny, karafiáty či afrikány.

Osvětlení

Chcete – li balkon využít i pro večerní posezení, atmosféru doladíte vhodným osvětlením – romantika při svíčkách nebo petrolejce, vestavěná svítidla všech barev a hit poslední doby – solární světla, šikovná a nenáročná na spotřebu energie. Navíc vám nikde nevedou kabely.

Vytvořte si z balkonu útulné místo pro odpočinek a posezení s přáteli. Časem si najdete svůj styl. Ale stále mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása.