Při výběru podlahy bereme v úvahu několik hledisek: atmosféra a vzhled místnosti, barevný odstín, náročnost využívání a následné čištění a úklid. Podlaha odolává každodenní zátěži – pohyb lidí (někde i domácích mazlíčků), občas vylité tekutiny či další drobná znečištění (zvláště jsou – li v domácnosti děti).

Pořízení podlahy je dlouhodobá a někdy i finančně náročná investice. Proto většina z nás očekává, že bude sloužit delší čas. Navíc její výměna nemusí být zdaleka tak jednoduchá, jako třeba nákup nového nábytku či bytových doplňků.

Pojďme si tedy přiblížit alespoň některá hlediska, na něž bychom při výběru měli brát ohled.

Vzhled interiéru

Podlaha ovlivňuje vzhled a atmosféru celé místnosti, proto mějte na paměti, že ideální volba jsou barvy neutrální.

Každá místnost má své specifické vlastnosti, četnost i náročnost využívání. Také prostředí je v každé z nich jiné.

V koupelně je podlaha vystavována vysoké vlhkosti, v kuchyni musí odolávat mechanickému poškozování (důsledek pádu různých předmětů), ale také nehodám s vylitou tekutinou, chodba je první „nárazník“ mezi venkovním prostředím a interiérem. V dětském pokoji by měla být podlaha příjemná na dotyk, děti totiž tráví hodně času hrou na zemi.

Materiál

Výběr podlahové krytiny ovlivní celkový vzhled interiéru. Je to však i záležitost pocitová.

V nabídce je široký výběr podlahových krytin z různých materiálů. Pokud chceme například dekor dřeva, najdeme jej v nabídce keramické dlažby, vinylu, linolea či PVC krytin. Musíme se však zamyslet nad stylem našeho bydlení, neboť ne každý materiál se ke každému stylu hodí.

Barva

Celkový dojem ovlivní i barva. Mějme na paměti, že do tmavších místností se hodí spíše světlejší odstíny, které je zároveň rozjasní a opticky zvětší. Tmavou barvu budou volit milovníci kontrastů. Také je potřeba zohlednit barvu nábytku dané místnosti.

Péče

Na tu budou brát zřetel především ženy.

Dřevěné podlahy je nutno udržovat bez prachu, kamínků a špíny, důležité je tedy je pravidelně zametat a vysávat. Mokrý způsob čištění provádějte málo.

Laminátová podlaha má podobná pravidla jako dřevěná. Není vhodná aplikace leštících přípravků, čím je podlaha lesklejší, tím jsou zřetelnější otisky nohou.

Vinylová podlaha se dá snadno vyčistit smetákem, vysavačem či vlhkým mopem.

Lité podlahy nevyžadují žádnou speciální údržbu.